Dizüstü Bilgisayarınızın En İyi Durumda Çalışmasını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

 

 

Dizüstü bilgisayar, iş, okul veya bir yayın sitesinden film izlemek, sosyal medyada veya internette gezinmek ve oyun oynamak gibi boş zaman etkinliklerindeki çabaları içeren birçok avantaj sağlar. Faydaları çok büyük olmasına rağmen, özellikle dizüstü bilgisayarın uzun yıllar boyunca en iyi durumda çalışabilmesi için bunları sık kullanıyorsanız düzenli bakım gerektirir. Bu makalede, dizüstü bilgisayarınızın durumunu korumanın ve ünitenin uzun ömürlü olmasını sağlamanın doğru yolları hakkında sizinle ipuçları ve püf noktaları paylaşacağım.

 

Temizlik Maddelerine Yatırım Yapın

 

Her şeyden önce, özellikle dizüstü bilgisayarların temizliğine yönelik temizlik maddelerini toplamalısınız. Gerçek temizleme sürecinde fare, tuş takımı ve ekran monitörü gibi normalde kullandığınız belirli kilit noktalara odaklanmanız gerekir. Bunun nedeni, mikropların ve diğer bakteri türlerinin geliştiği alandır. Temel temizlik çözümlerinden bazıları ekran temizleme kiti, mikrofiber ve hatta %75 tuvalet ispirtosu bile dizüstü bilgisayarı bakterilerden arındırabilir. Diğer temizlik maddeleri, adaptör HDMI bağlantı noktaları veya kulaklık jakları gibi ulaşılması zor bölümleri temizlemek için küçük bir klavye fanı ve pamuklu çubuktur.

 

Dizüstü Bilgisayarın Yanında Asla Yiyecek Yemeyin veya İçecek İçmeyin

 

İkinci olarak dizüstü bilgisayarın yanında yemek yemekten veya içecek içmekten kaçınmalısınız. Bunu yaparak, söz konusu cihazın üzerine dökülerek telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açabilecek kaza riskini azaltmış olursunuz. Ancak artık yemek yerken keyif alırken en sevdiğiniz filmden keyif alamayacağınız anlamına gelmiyor. Mesele şu ki, yemek yerken veya içerken dizüstü bilgisayardan yaklaşık 20 ila 30 cm uzakta olan mesafenizi korumanız gerekiyor.

 

Bunları Uygun Bir Yerde Saklayın

 

Dizüstü bilgisayar sahiplerinin sıklıkla yaptığı yaygın bir hata, üniteyi nereye yerleştirdiklerine dikkat etmemeleridir. Düşme veya üzerine oturma gibi kazalara açık hale getirecek düz yüzeylere bırakıyorlar. Bu nedenle evinizde dizüstü bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda koyacağınız birkaç saklama alanı belirlemeniz büyük önem taşıyor. Ayrıca depolama alanını belirlemek, ihtiyaç duyduğunuzda kolayca alabilmeniz için bunları nerede sakladığınızı hatırlamanıza yardımcı olur.

 

Bir Dizüstü Bilgisayar Çantası veya Kolunu Düşünün

 

Temizlik çözümlerinin yanı sıra, bir yerden diğerine giderken cihazınızın zarar görmesini önlemek için bir dizüstü bilgisayar kılıfı veya çantasına da yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Buna ek olarak, dizüstü bilgisayar çantalarının tutacakları olduğundan ve fare, Bluetooth kulaklık, güç bankaları, donanım kilitleri, şarj kabloları vb. gibi diğer eşyaları da burada saklayabilmenizden dolayı rahatlık ve daha fazla taşınabilirlik sağlarlar. Dizüstü bilgisayar çantasının veya kılıfının önemli bir özelliği Sahip olması gereken şey, cihazınızın korumasını güçlendirmek için içeride dolgu bulunması gerektiğidir.

 

Dizüstü Bilgisayarınız Aşırı Isınmaya Başladığında Soğumasını Sağlayın

 

Bazen dizüstü bilgisayarınız, özellikle de sık kullanıyorsanız, zaman zaman aşırı ısınabilir. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarınızı birkaç dakika kadar kapatarak sıcaklığı artmaya başladığında nefes almasına veya soğumasına izin vermeniz son derece önemlidir.

 

Son düşünceler

 

Dizüstü bilgisayarlar inanılmaz avantajlıdır ancak uzun süre kullanabilmeniz için bakımlarını doğru yapmanız gerekir. Dizüstü bilgisayarınızın bakımını yaparken kılıflar veya dizüstü bilgisayar çantaları ve temizlik çözümleri gibi öğelere ve aksesuarlara yatırım yapmanız gerekir. Ayrıca dizüstü bilgisayarların yakınında yemek yememeye, içmemeye, onları belirlenmiş bir alanda saklamaya ve aşırı ısınmaya başlar başlamaz soğumaya bırakmaya dikkat etmelisiniz.

 

Buna ek olarak, son derece güvenilir olan ve Huawei’nin geniş dizüstü bilgisayar yelpazesi gibi bütçeyi zorlamadan birçok özellik sunan cihazlara yatırım yapmanın karşılığını verir. Üretkenlik, eğlence, müzik ve video akışı ve sosyal medyada gezinme gibi belirli amaçlar için onları mükemmel kılan en güncel donanımlarla donatılmıştır. Dizüstü bilgisayarlarıyla ilgili bir başka iyi şey de şu anda daha fazla tasarruf etmenize olanak tanıyan laptop indirim kampanya kapsamında sunuluyor olmalarıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*