Yeni hastane açılmadan icra geldi, jeneratörü götürdüler

Posted by

Muğla’nın Bodrum ilçesinde imaline 2017 yılında başlanan ve bir türlü bitirilemeyen yeni devlet hastanesi açılmadan icra ve haciz geldi. Üretimci müteahhitten alacağını tahsil edemeyen şirket 348 bin TL’lik alacağı için icra dairesi aracılığı ile jeneratöre haciz koydurup yediemine teslim ettirdi.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Konacık Mahallesi’nde 6 bin 500 metrekarelik bir alana 2017 yılında imaline başlanan 150 yataklı yeni Bodrum Devlet Hastanesi iki yıl evvel yapılan ikinci ihalenin akabinde verilen müddette yeniden bitirilemedi.

HASTANENİN AÇILMASI BEKLENİRKEN JENERATÖRE HACİZ GELDİ

Bodrumlular hastanenin bitirilmesini beklerken İstanbul merkezli bir elektrik şirketinin 2020 yılından kalan 348 bin TL’lik alacağını tahsil etmek için İstanbul 4. İcra Dairesi aracılığı ile Bodrum 1. İcra Dairesi Müdürlüğü’ne talimat ile hastanenin jeneratörüne icra süreci başlatarak haciz koydurduğu ortaya çıktı.

Perşembe günü gerçekleştirilen haciz sürecinin akabinde açılışı yapılamayan Devlet Hastanesi’nin jeneratörüne el konularak alacaklı firmanın lehine yediemine teslim edildiği ortaya çıktı.

HASTANENİN AÇILMASINI BEKLERKEN İCRA

Müteahhit firmanın birtakım şirketlere olan borcu nedeniyle hastanedeki başka malzemelerede haciz gelebileceğini belirten ve Avukat Azat Öztürk ile birlikte hastane önünde SÖZCÜ’ye özel açıklamalarda bulunan CHP İlçe Lideri Halil Karahan şunları söyledi:

“Bodrum halkı tam 5 yıldır hastanenin açılmasını bekliyor. 150 yatak ile projelendirilen hastane 5 yıl öncesine nazaran bugün açılsa dahi 5  yıl da artan nüfusa cevap verebilecek kapasitede değil.

Biz yeniden de yeni hastanenin bir an evvel hizmete girmesini beklerken hastaneye gelen icra ve haciz kararı ile şok olduk.

Şaka üzere evvel inanmak istemedik fakat yaptığımız araştırmada İstanbul 4. İcra Dairesi’nin temelden aldığı kararın Bodrum 1. İcra Müdürlüğü tarafından uygulandığını ve haciz sürecinin gerçekleştiğini öğrendik.”

BUNLARI SÖYLERKEN KEYİFLİ DEĞİLİZ

Karahan kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bunca yıldır siyasetçiyim, bu türlü bir şey görmedim, duymadım, açılmayan bir hastanenin demirbaşına haciz konuluyor. Bunu da bize AKP yaşatıyor. Açılmayan devlet hastanesinin jeneratörü şu anda hacizli.

Bu AK Parti iktidarının idare anlayışını gösteriyor. Aslında hastane 1 Ocak’ta açılacaktı lakin mazeret uydurdular yolları yapılmadı alt yapısı yapılmadı diye. Muğla Büyükşehir Belediyesi bunların hepsini yaptı bitirdi, fakat hastane tekrar açılmadı. Klasik bir AKP hizmeti görüyoruz.

Herşeyi hastanenin inşaatını bile KPSS’ye benzettiler. Müteahhidin parası ödenmiyor, müteahhit alacaklılara ödemiyor, haciz geliyor. Bunları söylemek hiçbir Türk vatandaşını keyifli etmez lakin gerçekler bunlar.

Bunları söylerken memnun değiliz. Lakin bu olayın akabinde aldığımız yeni duyumlarda kimi şirketlerinde hastanenin demirbaşlarına haciz koymak için sıraya girdiği”

BODRUM’UN MİLYARLARCA LİRALIK HAZİNE TOPRAKLARINI SATTILAR

Bodrum’un milyarlarca liralık hazine topraklarının özelleştirilerek satıldığını belirten Karahan, “Bodrum’un bütün kamu alanlarını sattılar. Pekala bu paralar nereye gitti. 42 milyon TL’lik bir hastaneyi bitiremediler. Satılan onlarca yerin birisinin parasıyla bu hastane biterdi” diyerek açıklamasını tamamladı.

PROJEDE NELER VARDI?

Nisan- Mayıs 2022 aylarında hizmete girmesi beklenen hastanenin  58 Milyon TL. ye mal olacağı açıklanmıştı. 6500 metrekarelik bir alana inşaa edilen hastanede 60 poliklinik odası, 23 yataklı ağır erişkin bakım ünitesi, 13 çocuk ağır bakım ünitesi, 7 ameliyathane odası var. 300 otomobillik açık, 30 otomobillik kapalı, 6 Kemoterapi kısmı, 11 adet diyaliz kısmının bulunacağı belirtildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.