Tuz Tüketmenin Kalp Sağlığına Etkisi

Tuz Tüketmenin Kalp Sağlığına Etkisi

Posted by

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Yunus Amasyalı, fazla tuz tüketmenin kişinin kalp sağlığı için büyük bir tehlike oluşturduğunu belirtti.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Yunus Amasyalı, fazla tuz tüketmenin kişinin kalp sağlığı için büyük bir tehlike oluşturduğunu belirtti.

Kalp sağlığı için kaliteli bir beslenme alışkanlığı kazanılmasının altını çizen Uzm. Dr. Yunus Amasyalı, “Kalp hastalıkları için risk oluşturan yüksek kan basıncı (hipertansiyon),fazla kilo ve yüksek kolesterol durumuna, sağlıklı beslenme alışkanlığı ile olumlu bir katkıda bulunulabilir. Kan dolaşımındaki kolesterolün yüzde 75’i karaciğerde, yüzde 25’i ise aldığımız gıdalardan emilir. Gıdalarla aldığımız yağın miktarı ve türü kan kolesterol düzeyine önemli ölçüde etki eder. Dolaşımdaki fazla kolesterol, kalbi besleyen damarların iç yüzeylerinde ‘plak’ adı verilen birikimler yapar. Bu plaklar da büyüyerek kan dolaşımını engeller. Ancak kalp hastalığına yol açan asıl etken, yağın miktarından ziyade yağın türüdür. Ayrıca günde 6 gramdan fazla tuz tüketilmemesi gerekir” diye ifade etti.

KALP HASTALIĞI NASIL ÖNLENİR?

Kalp krizi risklerini önlemek amacıyla alınan günlük kalorinin en fazla yüzde 30’unu yağlardan almak ve kötü yağları iyi yağlar ile değiştirmek olduğunu belirten Uzm. Dr. Amasyalı şunları kaydetti: ”Doymuş ve trans yağların tüketimi ‘kötü kolesterol’ olarak bilinen LDL kolesterol düzeyini, dolayısıyla kalp hastalığı riskini artırır. Bu tip yağların alınan toplam kalorinin yüzde 10’nunu aşmaması gerekiyor. LDL kolesterolü yüksek olan ya da kalp hastası olanlarda bu oran yüzde 7’nin altına, kolesterol alımı günde 200 miligramın atına inmelidir. Margarin, kırmızı et, yumurta sarısı, tam yağlı süt ve ürünleri, kızarmış gıdalar, hamburger ve benzerleri, ticari unlu mamuller bu tür ‘kötü’ yağların başlıca kaynaklarıdır. Doymamış yağlar ise LDL kolesterol düzeyini düşürürken ‘iyi kolesterol’ olarak adlandırılan HDL kolesterolü artırır. Zeytinyağı, fındık yağı, mısırözü yağı, balık, ceviz, soya fasulyesi bu ‘iyi’ yağların kaynaklarıdır ve günlük kalorinin en fazla yüzde 30’u olması gereken yağ tüketiminde bunlara ağırlık verilmelidir” 

HER GÜN YUMURTA TÜKETMEK RİSKLİ MİDİR?

Uzm. Dr. Amasyalı, kalp sağlığı ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Orta derecede karbonhidratlar, proteinler ve az miktarda ancak sağlıklı yağlardan oluşan dengeli öğünlerle beslenin. Tam yağlı süt ve ürünleri yerine yağı azaltılmış olanları tercih edin. Haftada dört yumurtadan fazlasını yemeyin. LDL kolesterolü yüksek olan kişiler yumurta sarısı bakımından daha da dikkatli olmalıdırlar. Kırmızı et yerine balık, derisi hariç kümes hayvanları ve az yağlı etleri tercih edin. Günde en az 5 kez sebze ve meyve tüketin. Bunlarda önemli vitamin ve mineraller mevcuttur. Günde en az 8-10 bardak su içmelisiniz. Liften zengin tahıl, kepek, fasulye, meyve ve sebzeleri düzenli olarak tüketin. Çözünebilir lifler kan kolesterolünü yüzde 15 kadar düşürebilmektedir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.