Tırnakların görünümü birtakım hastalıkların varlığını işaret edebilir! Tırnaklarınıza bakın ve hastalığınızı öğrenin

Posted by

Araştırmalar, tırnakların görünümünün bedende birtakım hastalıkların varlığına işaret edebileceğini bize bildiriyor. Bu nedenle vaktinde ve yanlışsız halde müdahale edebilmek için bu tarafların farkında olmak çok kıymetlidir.

Tırnaklarınızda lekeler fark ettiğinizde ve ayak krampları hissettiğinizde kesinlikle bir doktora danışmalısınız. Bedenimiz bir şeyler karşıt gittiğinde bizi uyarır ve her vakit sağlıklı kalmak için onu dinlemek bizim işimizdir.

TIRNAKLARINIZIN HALİNE DİKKAT EDİN

Tırnakların sağlıklı olması için pembe renkli, çok güçlü ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olması gerekir. Lakin renk, doku ve yüzey süratle değişebilir. Kimi travmaların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir, lakin bir travmayı daha önemli bir şeyle karıştırma riski vardır ve bunun aksisi de geçerlidir.

Bu nedenle uzmanlara nazaran gözlemlemek ve ortadaki farkı anlamayı bilmek gerekiyor. Konut işleri, kazalar yahut agresif manikürler nedeniyle rastgele bir travma olmadıysa, renklerine ve dokularına bağlı olarak tırnakların çeşitli istikametleri şu manaya gelebilir:

Beyaz yahut koyu lekeler: Küçük beyaz lekeler hava kabarcıklarıdır ve cilt bozukluklarının varlığı manasına gelebilir. Lekeler koyu ise, laminanın altındaki kan lekeleridir. Travmadan kaynaklanabilir ve birkaç gün içinde yine emilebilir, fakat bir köstebek yahut melanom da olabilir. Bir dermatoloğa danışmak daha yeterlidir.

Beyaz yahut koyu renkli tırnaklar: bunlar benek değil de bu renklerin alanları ise, o vakit en kısa müddette yok edilmesi gereken bir mantar olabilir.

Kırılgan: nedeni, yanlış beslenme nedeniyle vitamin yahut mineral eksikliğidir;
mavi – kan dolanımında meseleler var ve bu nedenle muhtemelen kalp meseleleri da var;

Sarı: Sarı ayak tırnakları teneffüs bozukluklarını gösterebilir. El tırnaklarında oluşma mümkünlüğü düşükse, bunlar makûs bakım yahut uygun olmayan eserlerden kaynaklanıyor olabilir.

Pembe: son kısımdaki pembe renk karaciğer sirozuna, hasebiyle karaciğer meselelerine işaret edebilir.

TIRNAKLARIN GÖRÜNÜMÜ KİMİ HASTALIKLARIN VARLIĞINI GÖSTEREBİLİR.

Renk ve dokuya ek olarak, biçime de dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan kimilerini görelim:

Kaşık, içi boş: demir eksikliği, anemi.

Yüksük: saç dökülmesi, sedef hastalığı ve başka cilt bozuklukları olabilir.

Dışbükey form: teneffüs sistemi hastalıkları, karaciğer, bağırsaklar, çok alkol;
ekstremite kalınlaşması: tiroid sorunları.

Kalın tırnaklar: Bu onikogrifozdur, lakin temel olarak yaşlı insanlarda görülür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.