Orta Gözbek: Futbolun fay çizgilerini kaşımayın

Spor muharriri Orta Gözbek, Spor Toto Üstün Lig’in 2021-2022 dönemini kıymetlendirdi. Gözbek, “Ligde şampiyon aşikâr, ikinci muhakkak, küme düşecek kadrolar aşikâr iken bu gerginliğe ve tansiyonun yükselmesine sahiden mana vermek mümkün değil. Ligin mukadderatı netleşmişken hakemlerin hala felaket makûs maç yönetiyor olması zati Türk futbolunun iflas ettiğini tescilidir” diye konuştu.

Gözbek’in değerlendirmesi şu biçimde:

“STSL 2021-2022 dönemi resmi olmasa da fiilen sona ermiştir. Trabzonspor’un 38 yıldır hasret çektiği, çok hak edilmiş, bir o kadar da gecikmiş şampiyonluğunu bir sefer daha kutlayalım. Ligde şampiyon muhakkak, ikinci aşikâr, küme düşecek ekipler aşikâr iken bu gerginliğe ve tansiyonun yükselmesine nitekim mana vermek mümkün değil. Ligin yazgısı netleşmişken hakemlerin hala felaket makus maç yönetiyor olması esasen Türk futbolunun iflas ettiğini tescilidir.

Türkiye’de toplumsal manada çok önemli fay sınırları vardır. Bu fay sınırlarının kimileri doğal devinimle oluşmuştur, kimileri ise kimi güç ve zümreler tarafının mühendisliğiyle hayata geçmiştir. “Sağ-sol”, “Türk – Kürt”, “Alevi – Sünni” üzere birçok toplumsal fay sınırları vakit zaman kimi odaklar tarafından organize bir formda kaşınmaya çalışılmıştır. Hala bu muhtemel çatışmalarla değil, bunu kaşıyan güçlerle uğraşımız devam ediyor. Birey olarak, ülke olarak, devlet olarak…

Türk futbolunda bir “3 Temmuz” gerçeği yaşanmıştır ve artık kabul edebiliriz ki bu olayın akabinde hiçbir şey eskisi olmamıştır ve her şey sonsuza kadar değişmiştir. Bu süreçte bir toplumun içine bir fay hatta daha oluşmuştur yahut oluşturulmuştur. Bu fay çizgisinin ismi “Fenerbahçe – Trabzonspor”dur. Bu 3 Temmuz süreci yalnızca Fenerbahçe’yi birçok taraftan ziyana uğratmamıştır. Bu süreç tıpkı vakitte Trabzonspor’un istikametini bozmuştur. Hatta bu iki kadronun taraftar kümelerinin, topluluklarının ayarlarını bozmuştur. Komplo teorisyenliğinin muazzam tanınan olduğu bir ülkede yaşıyoruz zati ve bu oluşturulan ruhsal enkaz ve kaos Türk futboluna uzun yıllar kambur olmuştur ve olmaya da devam ediyordur.

Trabzonspor grubunun bu dönem başarıdaki en büyük anahtarından birinin lider Ahmet Ağaoğlu’ndan başlayarak bu ruhsal enkazın hudut bölgesinden biraz uzaklaşmış olmalarıdır. Tamam, Trabzonspor’un ligin en güzel takımlarından birini söyleyebiliriz, güzel bir hocası olması büyük bir faktördür, rakiplerinin berbat gidişi de tesirli olmuştur kesinlikle bu şampiyonlukta ancak asıl temel dinamiğin bütün kadronun, kentin, topluluğun bu olumsuz ruhsal bölgeden uzak durmasıdır. Zira bu ruhsal travma zati Trabzonspor’a uzun yıllar bedel ödetmiştir. Bu bahiste başta lider Ahmet Ağaoğlu’nu kutluyorum, zira her şey “yönetmek” ile başlıyor.

Bu fay çizgileri bu kadar kaşınmaya müsait olduğu ortamda “8inci şampiyonluk” sloganları, tribünlere açılan koreografide namlunun ucuna bir kanarya konması tam bir rezilliktir. Bütün bu gerginliği geride bırakma uğraşındayken bu işler olmadı. Yeniden başa dönmüş oluyorsunuz. Tekrar daha tekraren düşmüş olduğunuz yanlışlara tekrar dolanmış oluyorsunuz. Sonuç olarak taraftar her ne kadar başına nazaran iş yapmaya kalksa da Trabzonspor idaresinin haberi olmadan o pankart, yazılar asılamaz. Hiçbir ihtimal vermiyorum. Diyelim ki berbat niyetli bir durum yok, büsbütün tesadüf; Trabzonspor topluluğundan biri de çıkıp “Fenerbahçe topluluğundan özür diliyoruz, büsbütün bir tesadüf” ya da “bir yanlış manaya oldu” demez mi?

Tam sular durulacakken Trabzonspor Asbaşkanı Ertuğrul Doğan çıkmış “Seneye inşallah 9uncu şampiyonluğumuzu kutlayacağız” kelamları söylüyor. Ya bunu meyhanedeki Yorgo abi yahut kır kahvesindeki Süleyman abi söyleyebilir. (Düş Sokağı Sakinleri’ne bir atıftır) Futbolu yöneten insanların tribün önderleri üzere konuşma lüksü yok. İnsanları provoke etmek yöneticilik değil, liderlik hiç değil. Ne kadar da meraklısınız insanları sokağa dökmeye. 2 yıl evvel Radyo Gol’deki programımda sayın Ali Koç’un bu cins telaffuzları yüzünden eleştirmiştim. İnsanları sokağa dökme ve kaos yaratma kültürünü desteklemiyorum.

Toplumsal dinamiklerle insanların sokağa dökülmesi diğer bir husustur, bir katalizör tesiriyle birileri tarafından harekete geçirilen kalabalıkları diğer bir sıkıntıdır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.