Nursel Köse’den tansiyon dozu yüksek bir roman: 5. Kan

5. Kan Nursel Köse imzasıyla Nemesis Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı. Temelini kan kümesine nazaran beslenmeden alan eser, hazırladıkları aşıyla dünyayı hastalıklardan kurtaracağını söyleyen tabip ve grubunun, aşının uygulama gününde yaşadıkları şok edici bir gelişmeyle başlıyor.

Macera, tansiyon ve polisiye dozu her sayfada giderek yükselen 5. Kan, kurgusuyla okurları sürükleyici bir kıssanın içerisine çekiyor. Türkiye, Yunanistan, İtalya, İngiltere, İsrail, Hindistan üzere ülkelere sürüklenen kahramanlar, bir yandan olayı çözmeye çalışırken bir yandan da peşlerindeki katillerden canlarını kurtarmanın yollarını arıyorlar.

Son yolculuk

Yıllardır kan kümesi diyetini kendisi de uygulayan Nursel Köse, “Eşim Ulrich Mertin’leyaptığımız seyahatlerde bir kitap yazma fikri doğdu ve yıllar içinde olgunlaşanaraştırmalarımız macera ve heyecan dolu kısa öykülere dönüştü. Kitabın ana hatlarısalgından evvel, Avrupa’nın birçok yerini gezdiğimiz son seyahatlerimizde oluşmuştu bile” diyerek 5. Kan’ın nasıl ortaya çıktığının ipuçlarını kitabının önsözüne de eklemiş.

Pandemi periyodunda dış dünyadan soyutlandığımız o günleri unutmayan Köse, meskenlere kapanmak zorunda kaldığımız vakitleri verimli geçirmenin yolu olarak da 5. Kan’ı kaleme almayı seçmiş. Bu öykünün ana damarını ise kan gruplarımız ve yanlışsız beslenmenin sıhhatimize tesirleri oluşturuyor.

Bir macera romanı

Başarılı oyuncu ve muharrir Nursel Köse bu bahisle ilgili şunları söylüyor: “Doğru beslenme hayatımda en değer verdiğim hususlar ortasında yer alırken, hem fizikî hem de zihinsel olarak sağlıklı bir hayat üslubu yaratıcı ömrümün temelini oluşturdu. On beş yıl evvel, kan kümelerine nazaran diyet ve yanlışsız beslenme kavramıyla uğraşmaya, incelemeye, okumaya başladım. Bu da hayatımın ideolojisi haline geldi ve bu elementleri bir macera romanına aktarmama kadar ilerledi.”


Yolculukta süprizler

5. Kan’da, romanın baş kahramanı tabip, bir anda mucizevi cankurtarandan katliamcıyadönüşürken grubu de gerçekleri araştırmak, aslında ne olduğunu anlamak için güçlü bir yolakoyulur. Bu seyahatte sürprizler, bilimsel şaşırtan bilgiler ve mükemmel bir macerakitapseverleri bekliyor. Bakalım 5. Kan, Nursel Köse okurları tarafından nasıl geri dönüşler alacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.