Nureddin Nebati’den Kemal Kılıçtaroğlu’na KKM karşılığı

Posted by

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne’de yaptığı konuşamda Kur Muhafazalı Mevduat Hesabı (KKM) olanlara, “Bizim iktidarımızda yalnızca faizi alacaklar. O denli döviz garantisi yok. Türkiye birilerinin sömürge alanı değil.” demişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Genel Lideri Kılıçtaroğlu’nun bu sözlerine reaksiyon gösterdi.

Nureddin Nebati, Kur Muhafazalı Mevduat Hesabı’nın finansal istikrarı temin ve makraekonomik istikrarları sağlamlaştırmak emeliyle devreye alındığını hatırlattı.

“Kılıçtaroğlu’nun spekülatif açıklamaları her bakımdan vatanseverlikten uzaktır”

Hazine ve Maliye Bakanı, uygulamanın ekonomik göstergeler üzerindeki olumlu tesirlerini yok sayarak gerçeği çarpıtmaya çalışmanın milletin ortak menfaatlerini gözetmediğini vurguladı.

Bakan Nebati, Kılıçdaroğlu’nun yıkıcı muhalefet uğruna devlette devamlılık temeline karşıt ve finansal itimadı zedeleyici cinsten spekülatif açıklamalarının her bakımdan vatanseverlikten uzak olduğunu lisana getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenerek Twitter hesabı üzerinden konuya ait açıklamalarda bulundu.

DHA’nın haberine nazaran; Bakan Nebati, açıklamalarında şu tabirlere yer verdi:

“Bu uygulamayla temel gayemiz olan finansal istikrar sağlanmıştır”

“Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Kur Muhafazalı Mevduat Hesabı KKM finansal istikrarı temin etmek ve makroekonomik istikrarları sağlamlaştırmak maksadıyla devreye aldığımız uygulamalardan biridir.

Bu uygulamayla temel amacımız olan finansal istikrar sağlanmış; vatandaşlarımızın tasarruflarını ulusal para ünitemiz olan TL cinsi hesaplarda tutmaları özendirilerek döviz talebi sonlandırılmıştır.

Uygulama ile tasarruflarını döviz yerine TL cinsi hesaplarda değerlendirmeyi tercih eden vatandaşlarımızın döviz kuru değişimlerinden etkilenmemesi sağlanmaktadır.

Dolayısıyla, mevduat sahiplerinin hem TL faizinden hem de döviz kurundaki artıştan tıpkı anda getiri elde etmeleri kelam konusu değildir.

Vade sonunda kurdaki artış TL faizini aşarsa sırf kurdaki artış kadar; aksi durumda ise en fazla yıllık yüzde 17 getiri elde edilmektedir.” ifadelerini kaydetti.

KKM uygulamasına vatandaşların ağır ilgi gösterdiğini aktaran Nureddin Nebati, açıklamasında şöyle devam etti:

KKM uygulamasından yararlanan vatandaşların sayısı

“KKM uygulamasından yararlanan vatandaşlarımızın toplam mevduat büyüklüğü bankacılık sistemindeki toplam TL mevduatların yaklaşık üçte birine, toplam vadeli mevduat hesaplarının ise yarısına yakınına ulaşmıştır.

‘Bir avuç insanın bundan faydalandığı’ iddiasının bilakis uygulamaya vatandaşlarımızın ağır ilgi gösterdiği açıktır. KKM uygulaması için taban mevduat fiyatı bulunmamakta, isteyen her vatandaşımız bu eserden faydalanabilmektedir.

Finansal istikrarın sağlanması emeliyle devreye alınan KKM Uygulaması jeopolitik gelişmeler ve arz güvenliğine ait yaşanan tüm problemlere karşın finansal istikrarın tesis edilmesinde aktif rol oynamıştır.

“Spekülatif açıklamaları milletimizin takdirlerine bırakıyorum”

KKM uygulamasının finansal istikrar ve makroekonomik göstergeler üzerindeki olumlu tesirlerini yok sayarak gerçeği çarpıtmaya çalışmak katiyen milletimizin ortak menfaatlerini gözeten bir yaklaşım değildir.

Ana muhalefet partisi genel liderinin yıkıcı muhalefet uğruna devlette devamlılık temeldir yaklaşımına aykırı, finansal istikrarı ve finansal itimadı zedeleyici çeşitten spekülatif açıklamaları her bakımdan vatanseverlikten uzaktır.

Böylesi ciddiyetsiz ve spekülatif açıklamaları milletimizin takdirlerine bırakıyorum.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.