Nikolay Vasilyeviç Gogol Kimdir, Neden Ölmüştür? Gogol Eserleri Nelerdir?

Nikolay Vasilyeviç Gogol Kimdir, Neden Ölmüştür? Gogol Eserleri Nelerdir?

Posted by
Nikolay Vasilyeviç Gogol Kimdir, Neden Ölmüştür? Gogol Eserleri Nelerdir?

Nikolay Vasilyeviç Gogol Kimdir?

Nikolay Vasilyeviç Gogol, ünlü Rus yazar olarak tanınmaktadır. İlk olarak bir şiir yazmıştır ve yazdığı şiir belirli yerlerde yayımlanmıştır. Bu dönem içerisinde farklı işlerde çalışmakta olan Nikolay Vasilyeviç Gogol, sonrasında kendisini tamamen yazarlığa vermiştir.

Yazdığı bir oyunda Rus bürokrasisini tiye aldığı için bu kesim tarafından oldukça olumsuz bir şekilde eleştiriye maruz kalmıştır. Sonrasında ise ülkesini terk etmiştir. Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafından yazılan başyapıt ise Ölü Canlar olarak bilinmektedir.

Nikolay Vasilyeviç Gogol Neden Ölmüştür?

Nikolay Vasilyeviç Gogol, 1848 yılında kutsal toprakları ziyaret etmek için Filistin’e gitti. Yazar geri döndükten sonra Moskova’da yaşayan gerici bir rahip ile vakit geçirdi. Sonrasında ise Ölü Canlar adlı romanın ikinci bölümünün el yazmalarını yakarak yok etti. Bunun üzerinden kısa bir zaman geçtikten sonra ise hayatını kaybetmiştir.

Nikolay Vasilyeviç Gogol Eserleri Nelerdir?

Gogol hayatı boyunca birçok eser yazmıştır. Yazdığı eserlerin çoğu hem Rus edebiyatında hem de dünya edebiyatında oldukça önemli olarak bilinmektedir.

Bir Evlenme

Dava

Bir Delinin Hatıra Defteri

Kumarcılar

Müfettiş

Bütün Oyunları

Evlenme

Dikanka Yakınlarındaki Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları

Kaput

Fayton

Burun

Portre

Masallar

Petersburg Hikayeleri

Eski Zaman Beyleri

Gogol hikaye ve oyun yazarı olarak bilinmektedir. Bu eserleri ise tiyatro oyunları ve hikayeler olarak bilinmektedir. Gogol tarafından yazılan eserlerin en önemlisi Ölü Canlar olarak da ifade edilebilir. Dördüncü Dereceden St. Vladimir Nişanı adlı eseri ise ölümünden sonra tamamlanmıştır.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.