Nicel Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Nicel Örnekleri Nelerdir?

Nicel Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Nicel Örnekleri Nelerdir?

Posted by
Nicel Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Nicel Örnekleri Nelerdir?

Nicel Ne Demek?

Herhangi bir şeyin sayılabilen, ölçülebilen ve artıp azalabilen durumunu ölçen sözcükler nicel olarak ifade edilir. Özellikle matematiksel ölçüm çeşitleri üzerinden ele alınan ve tam olarak miktarı ortaya çıkarabilen maddeler için kullanılır. Bu doğrultuda belli başlı bazı ölçüler değerlendirilir.

– Metre
– Santimetre
– Kilometre
– Gram
– Kilogram

Bu şekilde Yukarıdaki ölçüler ve ifadeler üzerinden nicel olarak farklı maddeler değerlendirilir.

Nicel TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu açısından kısaca ölçülebilen maddelere nicel denir. Bu doğrultuda farklı ölçümler üzerinde matematiksel olarak tam değeri çıkan yapılar olduğunu söylemek mümkün. Böylece metre ve benzeri durumlar ile uzunluk ölçüsü yapılırken, kilogram ve benzeri durumlarda da ağırlık ölçümü yapılır.

Nicel Örnekleri Nelerdir?

Özellikle cümle içerisinde sayılabilen varlıkların kullanılması üzerinden nicel yapı ortaya çıkmaktadır. Bu konuda verilecek birçok farklı örnek cümle ile beraber değerlendirmek mümkün.

‘’Dolabında birçok değişik pantolon çeşidi var.’’

‘’Evimizin karşısında birden fazla bina var.’’

‘’Üzerindeki dar pantolon oldukça güzel.’’

Görüldüğü gibi yukarıdaki cümlelerde ölçülebilir ve miktar üzerinden değerlendirilir bir madde kullanılmaktadır. Bu maddeler genel olarak pantolon ile beraber bina şeklinde öne çıkıyor.

Nicel Nasıl Kullanılır?

Hem eğitim konusunda hem de günlük yaşamda nicel kelimesi önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda nicelik olarak bilinen bu sözcük, sayılabilen ve ölçülebilen maddeleri ön plana çıkarır. Bu maddeler üzerinden ele alınan kelimeler ile beraber, nicel bir yapı oluşturur. Nitel ile karıştırılmamalıdır. Çünkü bu doğrultuda nitel daha çok sayılamayan ve ölçülemeyen unsurları gösterir. Özellikle de öğrenciler için büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etmek gerekir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.