Mahmure Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Mahmure İsminin Anlamı Nedir?

Mahmure Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Mahmure İsminin Anlamı Nedir?

Posted by
Mahmure Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Mahmure İsminin Anlamı Nedir?

Mahmure Ne Demek?

Mahmur kelimesi, hamr sözcüğünden türetilmiş olan bir sözcüktür. Hamr, insanın aklını kapatan ve düzgün düşünmesine engel olan bir tür alkollü içki anlamına gelir. Ama kelime daha çok şarap anlamında kullanılır.

Mahmur kelimesinin ilk anlamı, içki içmekten bayılacak duruma gelmiş ve sersemleşmiş bir duruma gelmiş olan kişidir. Divan şairleri ise, sevgilinin güzelliği karşısında şaşkınlık duyduğunu bu kelime ile ifade ederlerdi. Mahmure kelimesi, dilimizde kız çocuklarına en sık koyulan isimler arasında yer alır.

Mahmure TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Ülkemizde pek çok kadının ismi Mahmure’dir. Bir dönem popüler hale gelen bu isim, günümüzde de sıkça tercih ediliyor. Mahmure kelimesinin iki farklı TDK sözlük anlamı vardır. Bunlar ise;

Mahmure, çok fazla içtiğinden dolayı dengesini kaybetmiş ve sersemlemiş olan kişi anlamına gelir.

Daha yeni uyanmış olan kimse anlamına gelir.

Mahmure İsminin Anlamı Nedir?

Bebeğinin doğuşun heyecanla bekleyen anne ve babalar, en kısa zaman içinde isim arayışına girerler. Mahmure kelimesi, dilimizde kız çocuklarına en çok kullanılan isimler arasında yer alır. Bir dönem popüler bir isim haline gelen Mahmure ismi, uyku basmış, baygın göz anlamında kullanılır. Bir diğer anlamı ise, sarhoşluktan sersemleşmiş anlamına gelir. Mahmure ismi, aynı zamanda sarhoşluktan sonra oluşan sersemlik anlamında kullanılır. Mahmure ismi, ülkemizde çok uzun yıllardan beridir kullanılıyor.

Mahmure ismi, ülkemizde çok sık kullanılıyor. Türkiye’de her 21.932 kişiden birisinin adı Mahmure’dir. Ülkemizde kız bebek sahibi olmaya hazırlanan pek çok kişi isim alternatiflerini incelerken Mahmure kelimesine de yer veriyor. Bu isim, çok köklü ve çok uzun zamandır dilimizde kullanılan isimler arasında yer alır. Çok eskiden beri dilimizde kullanılan ve pek çok kıza verilen isimler arasında yer alan Mahmure, Kur’an’da geçmiyor. Fakat bebeklere isim olarak konuşmasında herhangi bir sakınca bulunmadığı da belirtiliyor.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.