Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu’ndan altılı masa açıklaması

Posted by

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, İBB Cem Karaca Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Hür Niyet Hareketi 1. Olağan Genel Konseyi’ne katıldı.

Genel heyette konuşan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ülkenin ayrışmadan ve arbededen uzaklaşması gerektiğini belirterek, Beraber olmak, birlikte olmak, kucaklaşmak, sohbet etmek, farklı niyetlere hürmet duymak çok fakat çok değerli. Buna dediğim üzere muhtaçlığımız var. Bilimden kelam edildi, demokrasiden kelam edildi, tarihimizden kelam edildi, insan haklarından kelam edildi. Çabucak çabucak bir demokraside, kapsayıcı demokraside olması gereken bütün kurallardan kelam edildi. Bizi bir ortaya, bütün bu kuralları hayata geçirme iradesidir. Biz artık arbede etmek istemiyoruz. Bu ülkede beşerler farklı düşünebilirler, farklı kimliklere, farklı inançlara, farklı görüşlere sahip olabilirler lakin bir biçimiyle birlikte olmak zorundayız. Bayrağımızın altında özgürce yaşamak zorundayız.  Düşüncenin özgürce söz edilmesi lazım. dedi.

“Her birimiz farklı partiyiz doğru”

“Böyle bir ortamın yaratılması lazım” diyen Kılıçdaroğlu, Böyle bir ortam yaratılmazsa sorun çıkar. Demokrasi tedbirimizden büyük ölçüde uzaklaşmış oluruz. Altılı masayla ilgili olarak sayın genel lider aşağı üst bütün görüşlerimizi yansıttı. Evet her birimiz farklı partiyiz gerçek. Her birimiz yeri geldiğinde birbirimizin rakibiyiz. Bu da gerçek. Demokrasi içinde bu da olması lazım. Lakin bizler fakat bizler Türkiye’nin üretmesini istiyoruz. Türkiye’nin büyümesini istiyoruz. Türkiye’nin kalkınmasını istiyoruz. Adalet istiyoruz., demokrasi istiyoruz. Özgürlük istiyoruz, din ve vicdan özgürlüğü istiyoruz. Yani harika hoş bir paydanın üstünde bir ortadayız. O hissede da bir olduğumuz sürece de göreceksiniz Türkiye geleceğe itimatla bakacak ve 85 milyon insanımızın da ümitsizliğe kapılma hakkı yok. Birlikte çabayı vereceğiz ve birlikte kazanacağız. Demokratik yollarla otoriter bir idaresi değiştireceğiz. Demokratik yollarla değiştirdiğimiz vakit bedeli çok daha hoş olur. Darbelerin bu ülkeye getirdiği büyük acılar var. diye konuştu.

“Biz şeffaf bir masa kurduk”

Ahmet Davutoğlu ise, İktidar bizi eleştirirken altı farklı bileşenden ne çıkacak diye soruyor. Anlamıyorlar. Sahiden en büyük gücümüz altı farklı bileşenin bir masa etrafında toplanmış olur. Ve biz bu tereddütsüz bunu gerçekleştiriyoruz. En büyük gururumuz da Tanzimat’tan bu yana çağdaşlaşma deneyimimizde ürettiğimiz her siyasi akımın temsilcileri tarafından gerçekleştiriyoruz.  Kendilerinin ise örtülü bir masası var. İlgileri berrak değil, şeffaf değil. Bizim ne yaptığımız belirli. Sanki Erdoğan ve Bahçeli kapılar gerisinde neyi konuşuyorlar biliyor muyuz? Kurmayları biliyor. Mafyalar organize hata örgütleriyle anılan beşerlerle bağlantılar, her gün daha evvel Türkiye’nin en büyük düşmanı ilan edilen yabancı güçlerin ülkelerin artık en büyük dost halini bilmesi hangi dinamiklerin yapıtı? Şeffaf olmayan hiçbir şey kalıcı değildir. Biz şeffaf bir masa kurduk. Hepimizin ismi aşikâr, geçmişi muhakkak, geleceği belirli. Gizlediğimiz, sakladığımız, örttüğümüz bir şey yok. Lakin onlar bir seçim kazanmak için kırmızı bültenle aranan bir teröristi televizyonlara çıkardılar bu tarih hafızasında duruyor. diye konuştu.

“Bir sonraki ortamızda rekabet olabilir”

Davutoğlu, Kılıçdaroğlu’nun son devirlerde helalleşme başta olmak üzere sergilediği hal doğrudur.  Ortak düstur şuurunu oluşturacaksak, altılı masa ortak aidiyet şuurunun referans yeri olacaksa, hepimiz bilelim ki ‘ben’ diyerek konuşmayacağız. Biz diyeceğiz, biz yapacağız, biz değiştireceğiz. O denli bir periyotta yaşıyoruz ki bir sonraki seçimde sahiden ortamızda rekabette olabilir. Zira farklı siyasi akımlardan geliyoruz. Lakin cumhuriyetimizin 100.yılında ne olur olsun siyasilere hatta iktidardakilere dahi sesleniyorum. Çatışmacı bir periyot olmaması için aklımızı başımıza alalım. Kimse kendi ego, nefs ve makam kanısıyla hareket etmemeli. tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.