Kahramanmaraş emniyetinden ‘Suriyeliler polise saldırmadı’ açıklaması

Posted by

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinin Mağaralı Mahallesi’nde salı günü akşam saatlerinde devriye misyonu yürüten polis takımı, rastgele küfredip çevreyi rahatsız eden İbrahim T., Tayfun T. ve Samet T.’yi uyardı.

Ancak şüpheliler polise saldırdı.

Polisin taarruza uğradığını gören etraftakiler, şüphelileri linç etmek istedi.

Mahalleli zahmetle sakinleştirildi

Olay yerindeki polislerin takviye talebi üzerine bölgeye destek gruplar sevk edildi.

Bölgeye giden takımlar, vatandaşları zahmetle sakinleştirdi, İbrahim T. Tayfun T. ve Samet T.’yi gözaltına alarak polis merkezine götürdü.

3’ü de tutuklandı

DHA’da yer alan habere nazaran olayda 1 polis memuru hafif yaralandı.

Çok sayıda kabahat kaydı olduğu belirlenen 3 kişi, süreçlerinin akabinde sevk edildikleri adliyede tutuklanarak cezaevine konuldu.

Kahramanmaraş emniyetinden açıklama

Olayın imgelerinin toplumsal medyada ‘Suriyeliler polise saldırdı’ tarafındaki paylaşımlarla ilgili Kahramanmaraş Vilayet Emniyet Müdürlüğü’nden yazılı açıklama yapıldı.

İddiaların temelsiz olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Suriyeli değiller”

“Bazı toplumsal medya hesaplarında ‘Kahramanmaraş’ta Suriyeli şahıslar polise saldırdı’ biçiminde haber yapıldığı tespit edilmiştir. Habere mevzu olayın veriliş biçimi ve içeriği hakikat değildir.

12 Temmuz 2022 Salı günü ilimiz merkez Onikişubat ilçesinde devriye vazifesini ifa eden grubumuzun rastladığı bir arbede olayının şüphelilerini yakalamak isterken, şüphelilerin polisimize dirençte bulunması üzerine mahalle halkı tarafından şüphelilere reaksiyon gösterilmiş, olay yerine destek olarak gönderilen takımlarımızca İbrahim T. Tayfun T. ve Samet T. isimli şüpheliler güç kullanılarak yakalanmış, Cumhuriyet Savcısının talimatıyla gözaltına alınmıştır.


Şüphelilerin çok sayıda cürüm kaydı olup çıkartıldıkları isimli makamlarca tutuklanarak ceza infaz kurumuna teslim edilmiştir. Olayda bir polis memurumuz hafif biçimde yaralanmıştır. Toplumsal medya hesaplarında yer alan olayın Suriyeli şahıslarca gerçekleştiği savı, gerçeği yansıtmayıp arka niyetli ve algı maksatlı yapılmış haberlerdir.”


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.