İzmir Birinci Sinema Projesi Geliştirme Kampı, büsbütün fiyatsız olarak yapılacak

Posted by

Başarılı ve ödül getiren bir “ilk film” çekmek direktörlüğe yeni adım atmış herkesin hayali. Lakin ortada güzel bir senaryo yahut fikir olsa da bunu hayata geçirmek ekseriyetle çok kolay olmuyor. Birçok vakit en başta maddi imkânsızlıklar devreye giriyor. Bu sorunu aşmak için yurtiçi ve yurtdışındaki fonlara başvurmak gerekiyor, fakat nasıl başvurulacağı ve projeyi nasıl anlatmak gerektiği konusunda kâfi bilgi sahibi olmamak âlâ bir fikrin sinemaya dönüşmesine pürüz oluyor. İş bununla da bitmiyor; direktörlük ve senaryo konusunda sorun olmasa da bu¨tc¸eleme, imal, dağıtım üzere mevzuları da bilmek gerekiyor.

İzmir Birinci Sinema Projesi Geliştirme Kampı bütün bu hususlarda eğitimler verecek. Konaklama ve eğitimlerin fiyatsız olduğu kamp 19-23 Temmuz tarihlerinde K2 Urla Nefes Alanı’nda yapılacak. Kampta beş projenin yo¨netmen, üretimci ve senaristleri yogˆun bir proje geliştirme egˆitimine katılacak. Yapılan açık davete müracaatlar 1 Temmuz’a kadar sürüyor. Müracaatlar İzmir Sinema Ofisi web sitesinden (izmirsinemaofisi.org) yapılıyor. Kıymetli bir not: Kampa, İzmir’de yaşayan yahut geliştirdiği projeyi İzmir’de çekmeyi planlayan sinemacılar başvurabilecek. Tertibin başında İzlem Oktay ile birlikte üretimci Müge İtina bulunuyor. Özen’den İzmir Birinci Sinema Projesi Geliştirme Kampı’nı dinledik.

Her şeyin salgın sürecinde verdikleri çevrimiçi eğitimlerle başladığını söyleyen İtina, şöyle anlattı: “İzlem’le bir arada pandemi sırasında online eğitimlere başladık ve benim şirketimin çatısı altında İzlem’le birlikte Solis Cinema Sessions diye bir marka yarattık. Buradaki eğitimlerden çok uygun dönüşler aldık. Artık de ‘Bunu fizikî yapmalıyız’ dedik. Fizikî olmasının insanların ağ kurması ve birbirini tanıması açısından faydaları var. İzmir Sinema Ofisi birkaç yıldır çok faal çalışıyor. ‘Ayak İşleri’ dizimizi biz İzmir’de çektik. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Vakfı, İZELMAN, Tunç Soyer, herkes bize dayanak oldu. Böylelikle proje beden buldu.”

EN UYGUN PROJEYE DESTEK

Özen, eğitim programının nasıl olacağını da şöyle açıkladı: “Amacımız beşerlerle rahatça konuşulabilecek, paylaşım yapılabilecek, rahat soru sorabileceğimiz ve kendi dertlerimizi da paylaşabileceğimiz bir ortam yaratmak. Bu dala girerken en kıymetli şey özgüven ve ağ kurmak. Bazen özgüvene giden bilgiyi nasıl edinebileceğimiz bir sorun oluyor. Biz aslında hem bunu sağlamak hem de olağanda gittiğiniz etkinliklerde bir dakika görebileceğiniz beşerlerle sizi uzun uzun bir ortada tutmak istedik. Onlarla paylaşıma girmek, birlikte vakit geçirmek, bizim sunduğumuz bu.

Çok kıymetli bir şey daha yapıyoruz. Proje sunumu (pitching) dediğimiz bir şey var. Biz fon alırken bunların yarışlarına girmek zorundayız. Bu iş tüm dünyada bu türlü yürüyor. Kampın değerli ve değişik yanlarından birisi de çok ağır bir biçimde takımları ‘pitching’e hazırlamak olacak. En düzgün olduğunu düşündüğümüz projenin imal sürecine İzmir Sinema Ofisi dayanak verecek.”

‘OTOPARK VE MAZOT…’

Özen, İstanbul’da sinema çekmenin kaos haline geldiğini lisana getirerek şöyle konuştu: “Mekân konusunda İzmir çok önemli şeyler öneriyor. İstanbul’da sinema çekmek şu an bir kaos. Lokal belediyelerin müsaade bedelleri çok yüksek, işgaliye çok yüksek, aslında en ufak sete bile 15 araçla gidiyorsunuz, bunları park etmek, grubun yemek yiyeceği bir alan bulmak… Sinema kreatif bir şey üzere gözükür ancak sinema aslında otopark ve mazot parasıdır. Bunlar varsa sinemanızı çekebilirsiniz. Bir yandan İstanbul açık bir plato şu an. İzmir o manada bakir. Hem kenti hem çok mükemmel bir tabiatı, hem de tarihi yapıtları var. Şu anda İzmir keşfedilmeyi bekleyen bir plato…”

EĞİTİMLER UZMAN İSİMLERDEN

Eğitimler, üretimci Müge İtina ve yönetmen/senarist Ali Vatansever’in yürütücülüğünde direktör Çağıl Bocut, yapımcı/dağıtımcı Ersan Çongar, oyuncu Nezaket Erden, üretimci Armağan Lale, yönetmen/senarist Tunç Şahin, şenlik yöneticisi Azize Tan ve yapımcı/senarist Emine Yıldırım’ın yer aldığı uzman bir eğitim takımı tarafından verilecek. Eğitmenlerin yanı sıra, üretimci Zeynep Atakan ve direktör Pelin Esmer de Ustalık Sınıfı konuşmalarıyla iştirakçilerle tecrübelerini birebir paylaşmak ve alanlarıyla ilgili konuşmalar yapmak için kampa katılacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.