İranlılar 3 günlük tatil için Van’a geldi

İran ile en uzun kara sonuna sahip Van’a bilhassa İranlı turistler istek gösteriyor. 2 yıl süren pandemi sürecinde kente gelemeyen İranlı turistler, bu yıl tekrar tatil rotalarını Van’a çevirdi.

Ülkelerindeki 3 günlük resmi tatili pahalandırmak isteyen çok sayıda İranlı, kara yoluyla Van’ın Saray ilçesindeki Kapıköy Hudut Kapısı’ndan giriş yaptı.

Kentte gelenler nedeniyle oteller yüzde yüze yakın doldu.

Vanlı esnafa can suyu

Havalarında ısınmasıyla gündüzleri kentin tarihi ve turistik yerlerini gezen İranlılar, alışveriş yapıp esnafa can suyu oluyor.

Esnaf ise turistlere daha güzel hizmet verebilmek ismine farsça bilen işçi çalıştırıyor.

Birinci gün 5 bin kişi geldi

Van Otelciler ve Turizmciler Derneği İdare Heyeti Lideri Yüksel, İranlı turistlerin gelişiyle kentte önemli bir hareketlilik yaşandığını, bunun esnafa da büyük oranda yansıdığını söyledi.

DHA’ya nazaran yaşanan yoğunluk nedeniyle epey keyifli olduklarını belirten Yüksel, “İran ile Türkiye yüzyıllardır kardeş ülke olarak yaşamaktadırlar. Örf, adet ve akrabalık bağlarıyla bunu bütünlüyorlar. İranlıların birinci tercih ettiği ülke Türkiye ve birinci tercih ettikleri kent ise Van’dır. Tatillerini burada geçiriyorlar. Van halkı için İranlı turist velinimettir. Van’a gelen turistlerin yüzde 80’ini İranlı turistler oluşturuyor. Şu anda da ağır bir formda geldiler. Birinci gün itibariyle yaklaşık 5 bin kişi geçiş yaptı. Geçişler devam ediyor. Otellerin doluluk oranı şu anda yüzde yüz. Öteki yerden gelenlerin yer bulamayacağı durumda şuan. İran’da tatil olduğu vakit en yakın vilayet ve fiyat avantajıyla hem turizm tesisleri hem de alışveriş açısından en avantajlı kent Van. Bu nedenle İranlı turistler en fazla Van’a geliyorlar. Yalnızca İranlı turistleri değil herkesi Van’a davet etmek istiyorum” diye konuştu.

“Sınıra yakın olduğu için Van çok tercih ediliyor”

İran’da Turizm Acente Müdürü Vahit Rustemi, İranlıların Van’a ilgisinin çok fazla olduğunu ve şu an İran’da resmi tatil olduğu için Van’a çok fazla talep olduğunu söyledi.

4 yıldır kentte turizm acentesi olan Merzi Saadet ise 2 yıllık pandemi sürecinin akabinde yoğunluğun fazla olduğunu lisana getirerek, “Yaklaşık 4 yıldır Van’da çalışıyorum. Burada turizm acentemiz var. Pandemiden sonra baya yoğunluk oldu. Hududa yakın olduğu için Van çok tercih ediliyor. Şu anda ziyadesiyle bir yoğunluk var” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.