İnternette tuzağa düşüren 10 neden

İnternet çalışma, öğrenme, eğlenme ve birbirimizle etkileşim kurma biçimimizi değiştirerek hayatlarımızda ihtilal yarattı. Bu yeni dünyanın birçok olumlu yanı var, lakin birçok tehlike de barındırıyor. Siber güvenlik şirketi ESET, dolandırıcıların tuzaklarına düşme nedenlerini inceleyerek, kullanıcıların kandırılmaması için 10 temel tekliflere bulundu.

İşte miras dolandırıcılığı, alışveriş sahtekarlıkları, düzmece iş teklifleri, geçersiz çekilişler, piyangolar ve hatta flört sahtekarlığı üzere yaygın birçok dolandırıcılık yolunun yararlandığı 10 temel tuzak:

1- Dijital “izlerimiz” bize karşı kullanılıyor

Kimi dolandırıcılar, dijital ayak izinizden yararlanmak üzere toplumsal medya başta olmak üzere çevrim içi hareketlerinizi izleyerek, sizinle ilgili mevcut ve görünüşte zararsız tüm bilgileri kendi avantajlarına kullanırlar. Dikkatli olmadığınız sürece, çevrim içi ortamda ne kadar çok etkileşim kurarsanız, sizin hakkınızda bilgi edinme ihtimalleri de o kadar yüksek olur. Sizi aldatmaları daha kolay olabilir.

2- Dolandırıcılar yeterli öykü anlatıcılarıdır

Birçok dolandırıcı, istenmeyen e-posta filtrelerinizi tetiklemeyebilecek makul kıssalar ve şahıslar oluşturabilir. Acil durumlarla ilgili dehşetlerden yararlanmak da dahil olmak üzere, yeni olayları kendi çıkarları için kullanmakta hızlıdırlar.

3- Bilgi birikimi karşılığını veriyor

Denenmiş ve test edilmiş teknikler ve taklit kişilikler, çoklukla titizlikle oluşturulur ve birçok kimlik avı e-postası incelikle hazırlanır, münasebetiyle birinci bakışta bir şeylerin yanlış olduğunu fark etmezsiniz.

4- Acelemiz var

Dolandırıcılar çabucak harekete geçmeniz için size baskı yapar, olayları uygunca düşünmenizi istemez. Hudutlu bir mühlet geçerli olacak bir teklif ve çabukla harekete geçmenizi gerektiren, birebir gün ödenmesi gereken bir fatura bu üzere durumlara örnek olabilir. Fotoğrafın bütününü düşünmeden ve iletinin yasal olup olmadığını doğrulamadan harekete geçebilirsiniz. Rastgele bir karar vermeden evvel duraklayıp düşünmeyi unutmayın.

5- Ücretsiz yemeği herkes sever

Mali meselelerinizi yahut yalnızca kolay para kazanma isteğini istismar eden birçok görsel, geçersiz ücretsiz eserler yahut çok yüksek yatırım getirisi vaadi sunar.

6- Otoriteye itaat etmeye hazırız

Beşerler, otorite pozisyonundaki şahıslara güvenme eğilimindedir. Dolandırıcılar çoklukla bir devlet çalışanı, bir avukat, bir şirket yöneticisi yahut makul bir alanda uzmanlık sahibi bireyleri taklit eder. Bunların hepsi bize güvenebileceğimizin öğretildiği insanlardır. Dolandırıcılar resmi görünmeye çalışır ve tanıyabileceğiniz şirket yahut kuruluşların isimlerini kullanır.

7- Dikkatimiz dağılabilir

Dolandırıcılıklar giderek daha sık hale geliyor ve kendinizi hasta, yorgun yahut öbür bir halde savunmasız hissettiğiniz bir günde biri sizi dolandırmaya çalışabilir. Daha kıymetli şeylerle ilgilenirken detaylara daha az dikkat ederek muhtemel risklere açık hale gelebilirsiniz. Dolandırıcılar, güvenlik açığınızı dahi algılayabilir ve bundan yararlanabilir.

8- Dolandırıcılar kararlıdır

Bir adım önde olabilirler. Siz bir telefon aramasının yasal olup olmadığını anlamaya çalışırken, aklınızı karıştırabilirler.

9- Yardım etmekten hoşlanırız

Yardım taleplerini içeren hileler, bir dolandırıcıyla yahut olduğunu tez ettiği şahısla empati kurmamızı sağlayabilir. Örneğin, şahsî trajedi yahut genel acil durum öyküleri tesirli olmaya devam ediyor. Aklınızın bir köşesinde bunun hakikat olmayabileceğini bilseniz bile, yeniden de “her ihtimale karşı” yardım etme eğilimindesiniz. Dolandırıcılar, insanların kendilerini yararlı hissetmek istediğinin farkındadır.

10- Dolandırıcılar “acınızı hissedebilir”

Örneğin, bir aşk dolandırıcısıyla tipik olarak bildiriler yoluyla etkileşime girersiniz, bu dolandırıcılar inancınızı kazanmak, anlaşıldığınızı hissettirmek ve hatta sizinle ne kadar ileri gidebileceklerini test etmek emeliyle sizinle biraz vakit geçirebilir.

DOLANDIRILDIĞINIZDA NE YAPMALISINIZ?

– Bir toplumsal medya platformunda dolandırıcılık kelam mevzusuysa dayanak merkezlerine başvurun, alışveriş dolandırıcılığı kelam hususuysa hizmet sağlayıcıyla irtibata geçerek olayı ihbar edin ve yardım isteyin.

– Parayla ilgili bir durum varsa, bankanızı arayın ve bu mevzuda onları bilgilendirin.

– “Ödül” kazanmak için rastgele bir ödeme yapmayın.

– Size borsadan yahut bir Bitcoin projesinden finansal çıkar vaat ediliyorsa, “vergilerinizi” evvelce ödemeyin.

– Dolandırıcının ferdî bilgilerinizi ele geçirmesi durumunda tüm parolalarınızı değiştirin.

– Toplumsal medyadaki kapalılık ayarlarınızı denetim edin. Fotoğraflarda ve yorumlarda sizi kimlerin etiketleyebileceğini sınırlayın.

– Dolandırıcılığı ilgili otoritelere bildirin.

– Son olarak asla bir dolandırıcılık kurbanı olmayacağınızı varsaymayın. Dolandırıcılık, ne kadar teknoloji meraklısı ve akıllı olunursa olunsun herkesin başına gelebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.