İktisattaki tehlikenin farkında mısınız?

Türkiye’nin göz nazaran göre hiperenflasyona sürüklendiğini, iktisatta ani duruş riski olduğunu belirten Eski İktisat Bakanı Söylemez “Bakan Nureddin Nebati, dar gelirliyi fakirleştirdiklerini itiraf etti” dedi.

Enflasyonun Türkiye’de geniş halk kitlelerin gelir düzeyini besbelli biçimde düşürdüğünü söyleyen Eski İktisat Bakanı Ufuk Söylemez, Bakan Nureddin Nebati’nin ‘enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettikleri’ açıklamasını yorumlayarak, Türkiye’nin hiperenflasyon ortamına sürüklendiğini söyledi. Söylemez şu ikazları yaptı:

ANİ DURUŞ OLABİLİR

“Enflasyon halkın düşmanıdır. İnanılmaz bir yoksullaşma var. İktisat idaresi çok rahat, ya tehlikenin farkında değiller ya da umurlarında değil. Gerçeklerden büsbütün kopmuş durumdalar. Yabancı yatırım bıçak üzere kesildi. CDS risk primimiz 714’leri buldu. Halk enflasyonu gördükçe para harcamaya koşuyor; bugün aldığı zeytinyağını yarın artırım gelecek diye 2 tane alıyor. Pekala yarın ne olacak? Piyasadaki hareketin sonu ani duruş olabilir diye korkuyorum. İktisattaki tehlikenin farkında mısınız?”

BU BİR İTİRAF

Nebati’nin açıkladığı “enflasyonla büyüme” modelinin dar gelirlileri fakirleştirdiğinin altını çizen Söylemez, “Bu kelamlar hakikat ise, bu Türkiye’de 20 milyonu aşkın minimum ücretlinin, 12-13 milyon civarındaki emeklinin, yani ülkenin dörtte üçünün cebine yaramayan, banka ve ihracatçılara yarayan bir iktisat siyasetinin şuurlu olarak uygulandığının itirafıdır” dedi. Dar gelirlinin, iktisat siyasetlerinden yarar sağlamayacağını muhalefetin yıllardır anlattığını  belirten Söylemez, “Nebati de bunu teyit etti” tabirini kullandı.

Ufuk Söylemez

Enflasyona endeksli bonoyu doğmadan öldürdüler

Yaşanan hayat pahalılığı ile açıklanan enflasyon ortasında değerli bir fark oluşmaya başladığını belirten Söylemez, dataların inandırıcılığının bir iktisat için temel kriter olduğunu vurguladı. Söylemez enflasyona endeksli bononun da bu ay TÜİK’te yapılan operasyon sonrası inandırıcılığının kalmadığını belirterek, “Enflasyona endeksli bono çıkarsalar bile onu doğmadan öldürdüler, bir inandırıcılığı kalmadı” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.