Hack Haberinin Ardından Bu Altcoin, Sıfıra Gitti!

Posted by

650 milyon dolarlık Ronin hack ve ardından Solana cüzdanı hack’i kripto para piyasasının güvenlik sorunlarını gündemde tutmaya devam etti. Bu olaylardan biri 14 Ağustos’ta Acala Network’den geldi. Akıllı sözleşmeleri ele geçiren bilgisayar korsaları, sonsuz sayıda altcoin üreterek fiyatı sıfıra sürüklediler.

Acala Network’ün stablecoin’i hack sonrası çöktü

Acala Network’ün stablecoin’i aUSD, bilgisayar korsanlarının yeni dağıtılan bir likidite havuzundaki bir hatayı kullanarak 1,28 milyardan fazla token üretmesinden sonra Pazar günü çöktü. Altcoin projesi, çalınan fonların parachain’den ayrılmasını önlemek için on-chain işlemleri, Polkadot cross chain işlemleri ve oracle fiyat veri aktarımını duraklattı. Acala’nin yerel stablecoin’i Acala USD (aUSD) şu anda 0.01035 dolardan işlem göyüyor. Ekip yakın zamanda Twitter’dan olaya dair ayrıntıları paylaştı.

Pazar günü, Polkadot’un DeFi projesi Acala Network, yerel stablecoin aUSD’nin 1 dolardan sıfıra düştüğünü gören ciddi hack’in kurbanı oldu. Acala dün Twitter’dan şunları söyledi:

Sorunu, iBTC/aUSD likidite havuzunun (bugün erken saatlerde yayına girdi) yanlış yapılandırılması olarak belirledik ve bu, önemli miktarda aUSD’nin hatalı basılmasına neden oldu.

Hacker ürettiği altcoin ve token’leri ağdan çıkaramadı

On-chain verilere göre, bir bilgisayar korsanı yanlışlıkla yaklaşık 1,28 milyar USD token üretti. Ardından Acala’nın yerel token ACA’sı ve diğer dört token için küçük bir kesri takas etti. Olaydan kısa bir süre sonra Acala, parachain’i bakım moduna aldı. Daha sonra takasları, cross-chain işlemleri ve oracle verileri duraklattı. Böylece bilgisayar korsanını ağda yaklaşık 1,27 milyar değersiz aUSD tokeni ile mahsur bıraktı. Şu anda cüzdanda milyonlarca aUSD token bulunuyor.

Veriler ayrıca, diğer birkaç kullanıcının bilgisayar korsanını taklit ettiğini ve hatayı kendileri için kullandığını gösteriyor. Açığı keşfeden biri 80-25.000 dolar arasında para bastı ve likidite havuzundan binlerce dolar çaldı. Çalınan fonların toplamının, USD’nin depeg’inde kaybedilen değeri hesaba katmadan, 10 milyon dolardan az olduğu tahmin ediliyor.

Hack ile en büyük DeFi altcoin projelerinden birine

Acala Network, Web3 için özel bir DeFi olarak kendi markasını temsil etmektedir. Polkadot Relay Chain’in üzerine inşa edilmiştir. Aynı zamanda, modüler ve özelleştirilebilir bağımsız bir Blockchain olan Ethereum uyumlu bir Polkadot parachain’dir. Ekosistemi, MakerDAO’dan ilham alan, aşırı teminatlandırılmış stablecoin Acala USD etrafında toplanmıştır.

Mart ayında Acala, USD sabitliğini desteklemek üzere 250 milyon dolarlık fon için Polkadot ile birleşti. Bununla birlikte, stablecoin’in neredeyse sıfıra düştüğünü gören dünkü olay, parachain’in topluluktaki ilerleyişi hakkında endişeler yarattı. Olaydan neredeyse 24 saat sonra, Acala ağ fonksiyonlarının çoğu duraklattı. Aynı zamanda, projeden sonraki adımlara ilişkin birkaç güncelleme geldi. Haberin ardından, ağın yerel tokeni ACA, yaklaşık %7 düşüşle yaklaşık 0,29 dolardan 0,26 dolara düştü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.