Gürcistan ve Ermenistan sonu ‘Hudut Kartalları’na emanet

Posted by

Yurt içi ve dışında yürüttüğü operasyonlarla dosta itimat, düşmana dehşet salan Mehmetçik, Ardahan’ın Çıldır ilçesinde, Türkiye’nin Gürcistan ve Ermenistan hududunda yer alan Başköy Hudut Karakolu’nda kuvvetli iklim ve arazi kurallarında misyon yapıyor.

İki ülkeye sonun olduğu 2300 rakımlı bölgede hem yasa dışı göç hem kaçakçılık hem de PKK’lı teröristlere karşı gayret yürüten hudut birlikleri, hudut sınırını 7 gün 24 saat denetim altında tutuyor.

Yasa dışı geçişlere müsaade edilmiyor

Görevlerini kararlılıkla icra eden hudut kartalları, yerli ve ulusal imkanlarla üretilen son teknoloji termal kameralarla gece gündüz hududu gözetliyor.

İnsansız hava araçları, gece görüş aygıtları ve her türlü arazi kaidesinde ilerleyebilme kabiliyetine sahip zırhlı araçlarla keşif, gözetleme ve devriye faaliyetini icra eden askerler, operasyonel faaliyetlerle Gürcistan ve Ermenistan’dan Türkiye’ye uzanan geçiş noktalarının güvenliğini sağlıyor, yasa dışı geçişlere müsaade etmiyor.

“Hudut namustur şuuruyla misyonumuzun başındayız”

Erçoban, hudut çizgisinde yerli ve ulusal imkanlarla üretilen en son sistem termal kameralar kullanıldığını kaydederek, “Bu kameralarla elde edilen yüksek imaj kalitesi sayesinde gece gündüz gözetleme yapabilmekteyiz. Milletimizin buyruğunda 7 gün 24 saat ‘hudut namustur’ şuuruyla vazifemizin başındayız.” diye konuştu.

Vatan nöbeti kararlılıkla sürüyor

Aynı gayret Kars’a 53 kilometre uzaklıktaki Ermenistan hududunda konuşlu Şehit Piyade Uzman Onbaşı Mustafa Koçak Hudut Karakolu’nda da yürütülüyor.

Kule ve mevzilerde elleri tetikte gece gündüz vatan nöbetini kararlılıkla sürdüren Mehmetçik, derin vadilerin bulunduğu hudut çizgisi boyunca keşif, gözetleme, pusu, dinleme ve istihbarata dayalı nokta operasyonları gerçekleştiriyor.

“Her türlü misyonu canı değerine icra ediyoruz”

Karakol Kumandanı Piyade Teğmen Berkay Karayüce, 2012’de kurulan karakolda “hudut namustur”

Karakolda vatan hizmetini 24 saat temeline dayalı olarak sürdürdüklerini belirten Karayüce, şunları kaydetti:

“Hudut çizgisinde gündüz gözetleme, gece gözetleme ve dinleme faaliyetlerini icra ediyoruz, komando kolları ve devriye köpek timiyle daima hudut emniyeti destek ediliyor. Devletimizin ve milletimizin sağladığı imkanlar doğrultusunda hudut çizgisinde gece gündüz, 7 gün 24 saat esnasına nazaran Atatürk unsur ve inkılapları ışığında her türlü misyonu canı değerine icra ediyoruz.”

Sıhhat

Üçüncü kere kansere yakalandı, hayatını kaybetti

CryptoTrade

Murat A. yarar garantisi veren prosedürü açıklıyor

Ömür

Elazığ’daki düğünde ‘Silah atmak yasaktır’ pankartı açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.