Gündeme bomba gibi düşen iddia: Wagner şefi Putin’i devirmek istiyor

Geçtiğimiz haftalarda Kremlin Saray’ına insansız hava araçları ile kimliği belirsiz kişiler tarafından gerçekleştirilen saldırı ve bir hafta önce Rusya Devlet Başkanı Putin’in Gelendzhik bölgesindeki malikanesinin yakınında patlamaya hazır mühimmat ile yakalanan ve Ukraynalı olduğu öne sürülen sabotajcı Rus güvenlik birimlerini alarma geçirdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’e yönelik olası bir saldırı durumu için güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarılırken bugün Batı medyasından çok konuşulacak bir iddia geldi.

“WAGNER ŞEFİ PUTİN’İ DEVİRMEK İSTİYOR”

Donetsk Halk Cumhuriyeti eski savunma bakanı Igor Strelkov, Wagner şefi Yevgeny Prigojin’in Putin’in çevresinden bir ekiple hareket ederek Rus lideri devirmeyi amaçladığını iddia etti.

Wagner askerlerinin Ukrayna’nın Bakhmut kenti çevresindeki savaş bölgesinden çekildiğini hatırlatan Strelkov, Prigojin’in bu askerleri Putin’i devirmek için kullanabileceğini öne sürdü.

“ORDU VE DEVLET SEÇKİNLERİNE SAVAŞ İLAN ETTİ”

800.000 Telegram takipçisi olan Strelkov buradan paylaştığı videoda Wagner şefinin ordu ve devlet seçkinlerinin bir kısmına savaş ilan ettiğini belirterek bunu ‘tek başına’ yapamayacağını mutlaka yanındabirileri olduğunu iddia etti. 

“DARBE TEHLİKESİ AÇIK”

Aynı zamanda Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ve Donbas’ın bir kısmını ele geçirmesinde kilit rol oynayan eski FSB çalışanı Strelkov, Putin’in şimdiye kadar yakın çevresinde çok güçlü bir çember olduğunu ancak mevcut durumun bozulmaya başladığına dikkat çekerek şunları söyledi;

“Prigojin, Wagner’in başı olmaya devam ederse, isyan hızlı ve radikal bir şekilde gelecek. Bundan sonra ne olur bilmiyorum, özellikle Wagner geri çekilirken. Darbe tehlikesi açık.”

“ÜLKEDEKİ İÇ SİYASİ DURUM TANINMAYACAK KADAR DEĞİŞEBİLİR”

“En geç yaz sonunda ülkedeki iç siyasi durum tanınmayacak kadar değişebilir” diyen Strelkov, Putin karşıtı Rus partizanların Ukrayna’dan Belgorod bölgesine yaptığı son saldırılara dikkat çekti ve ‘devrim’in kapıda olduğunu öngördü.

ADI KONMAYAN GERİLİM

Ukrayna savaşında aktif rol oynayan paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin ile Kremlin yönetimi arasında bir süredir adı konmayan bir gerilim söz konusu.

Bir dönemler Rusya Devlet Başkanı Putin’e yakınlığı ile bilinen Wagner lideri Prigojin son aylarda Rusya üst yönetimine yaptığı sert açıklamalar ile gündemden düşmüyor.

Batı medyası Prigozhin’in yaptığı açıklamaların Kremlin ile Wagner arasında yaşanan krizin bir kanıtı olduğunu öne sürerken Igor Strelkov’un iddiaları hem Rus medyasına hem de Batı medyasına bomba gibi düştü. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir