Giresunlu hemşirenin kafatası, ameliyat sırasında kayboldu

Posted by

Giresunlu hemşire Havva Dizdar,  Arteriovenöz Malformasyon (AVM) ameliyatı sonucunda yüz felci geçirdi.

Ardından ise başının bir kısmını kaybeden hemşireye İstanbul’daki özel bir hastanede gerçekleştirilen ameliyatla kafatası takıldı.

“Çok daha yeterli olacağıma inanıyorum”

Ameliyatının epey başarılı geçtiğini kendini âlâ hissettiğini belirten Havva Dizdar, “Yıllardır çektiğim ağrılar nihayet son buldu. Bu kuvvetli süreçte bana yardımcı olan herkese minnettarım. Ameliyat için gerekli olan yaklaşık 100 bin TL’yi başta hayırseverler olmak üzere, Giresun Valiliği, Giresun Belediyesi’nin takviyesiyle tamamladık. Artık ameliyattan yeni çıkmış olmama karşın kendimi çok daha uygun hissediyorum. İlerleyen vakitte çok daha güzel olacağıma inanıyorum” dedi.

“Hayatımı alt üst eden ameliyat”

Hastanede kafatası kemiği kaybolmuştu Daha evvel Arteriovenöz Malformasyon (AVM) teşhisi konularak geçirdiği ameliyat sonrası hayatının karardığını da hatırlatan Dizdar, “Hemşire olarak çalışırken boynumdaki ağrılar nedeniyle yaptırdığım muayeneler sonucu AVM teşhisi konuldu. Ameliyat için de Prof. Dr. Ö.Ö. ile irtibata geçtim ve hayatımı alt üst eden ameliyatımı gerçekleştirdi. AVM ameliyatıma bağlı olarak beynimden ikinci bir ameliyat daha geçirdim.

“Beynimden, kemik kanamaları için kullanılan unsur çıkarıldı”

İkinci bir ameliyatı gerçekleştiren beyin cerrahisi hocanın raporlarında yer aldığına nazaran beynimden kemik kanamaları için kullanılan bonewax hususu çıkartılmış.

“Ameliyatta çıkarılan kafatası kemiğim kaybolmuştu”

Ben AVM ameliyatı için gitmiştim ve beyin ameliyatında çıkartılan kafatası kemiğim hastanede kaybolmuştu. Yeniden birebir ameliyata bağlı olarak yüz felci geçirdi ve sağ gözümü kapatamıyorum. Artık ise en azından hayırseverlerin dayanağıyla yapılan ameliyat sonrası kaybolan kafatası kemiğimin yerine titanyum hammaddeli yeni bir kafatası kemiği takıldı” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.