Endorfin Nedir?

Endorfin Nedir?

Posted by

Endorfin yani mutluluk hormonu nedir? Endorfin nasıl arttırılır? Endorfin hakkında merak ettiklerinizi sizin için bir araya getirdik.

Endorfin, yaşam kalitesini arttıran fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların önüne geçen önemli bir hormondur. Stres, anksiyete ve depresyon gibi durumların yaşanmasını önleyen bu hormon aslında bir mutluluk hormonudur.

ENDORFİN (MUTLULUK HORMONU) NEDİR?

Endorfin hormonu, insanların merkezi sinir sistemi ve hipofiz bezi tarafından üretilmektedir. Bu hormon beyinde bulunan opiatit reseptörlerinin etkilediği için ağrının azalmasını sağlar. Aynı zamanda zevk hissinin de artmasını sağlar.

Bu hormon vücudumuzda salgılandığı zaman kendimizi daha mutlu hissederiz. Endorfinler stres ve ağrı olduğu zaman da salgılanabilir. Ayrıca yemek yeme, cinsel ilişki, ve spor yaparken de vücut sistemimiz tarafından salgılanır.

ENDORFİN HORMONUNU NE ARTTIRIR?

Spor yapmak, şarkı söylemek, ilgi duyduğunuz bir işle ilgilenmek, cinsel ilişki, dans etmek, masaj yaptırmak, güneşlenmek, yüzmek, kahkaha atmak, dizi ya da film izlemek, sosyal projelerde yer almak, baharatlı yiyecekler tüketmek, yoga ve meditasyon yapmak insan vücudunda mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlayan faaliyetler arasında yer alır.

Bu hormonun görevi, tam olarak anlaşılmamıştır. İnsanlar bu hormonun yalnızca zevk almayı arttırdığı, mutlu olmayı sağladığı ve ağrı hissini azalttığını bilmektedir. Endorfin, insan vücudunun normal günlük bir aktivitesinde bile salgılanabilir. Futbol oynamak, müzik dinlemek, şarkı söylemek, yürümek, yemek yemek, bir şeyler içmek de bunlar arasındadır.

ENDORFİN HORMUNU EKSİKLİĞİNDE YAŞANANLAR

Anksiyete

Stres

Depresyon

Ağrı ve sancılar

Bağımlılık

Uyku bozuklukları

Ruh hali değişimi

Sinirlilik

Dürtüsel davranışlar

ENDORFİN HORMONUNUN YARARLARI NELERDİR?

Endorfin hormonu, insan vücudundaki yaraları iyileştirici bir etkiye sahiptir. Bu sayede kişilerin hayat kalitesinin yükselmesine ve daha konforlu bir yaşam sürmesine yardımcı olur.

Endorfin kişiyi daha mutlu bir hale getirir. Böylece hayattan daha fazla zevk alınmasına yardımcı olur.

Bu hormon aynı zamanda doğal uyuşturucu görevi görmektedir. Ayrıca kadınların doğum zamanlarında daha ağrısız bir doğum yapmasına yardımcı olur.

Baharatlı yemekler tüketmek endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Çikolata ve muzun da endorfin salgılanmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu şekilde kişi daha sağlıklı bir yaşam sürer. Ancak burada baharatın ve diğer yiyeceklerin doğal olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.