Emniyet’ten kebapçıya azap açıklaması: Uyuşturucu satışı yapıldığı bilgisi aldık

Posted by

İstanbul’un Şile ilçesinde kebapçılık yapan Ö.A. 10 Haziran’da polis tarafından feci biçimde darp edildi. Polislerin uyguladığı şiddet nedeniyle baygınlık geçiren Ö.A. yerde baygın halde yatarken bile dövüldü.

Independent Türkçe’nin haberine nazaran, Ö.A., kendisine sokak ortasında azap yapan polisler hakkında şikayetçi oldu. Argümana nazaran, Ö.A.’yı öldüresiye döven polisler, daha evvel kendisinden indirimli yemek istedi. Ö.A. bu isteği reddetti. Daha sonra birebir polisler, Ö.A.’nın işletmesinin paket servisine yardımcı olan A.Ö.’nün, geçmişte sabıka kaydı olması nedeniyle sık sık üstünü aramaya başladı.

Bu aramalardan biri de, darp edilen Ö.A.’nın işletmesinin önünde oldu. Ö.A. bu duruma itiraz ederek, aramanın işletmenin önünde yapılmamasını, müşterilerine makûs göründüğünü söyledi.

Bunun üzerine polisler Ö.A.’nın da üzerini aradı. Güvenlik kameralarına yansıyan manzaralarda, aramadan kısa bir müddet sonra, polislerle Ö.A. ortasında itiş kakış yaşandı.

İtiş kakışın akabinde evvel iki polis memuru Ö.A.’yı darp etmeye başladı. Daha sonra iki polise katılan diğer polisler de Ö.A.’ya vurmaya başladı. Yere düşen Ö.A., yerde de tekme ve yumruklarla darp edildi.

Polisler, şuuru kapanan Ö.A.’yı baygın yatarken de dövmeye devam etti. Sokak ortasında azap gören Ö.A., çağrılan ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ö.A., iki günlük tedavisinin akabinde taburcu oldu.

POLİSLER HAKKINDA ŞİKAYETÇİ OLDU

Şikayetçi olan Ö.A.’nın Şile Cumhuriyet Başsavcılığı’nda sözü alındı. Ö.A. sözünde kendisini darp eden polisler hakkında gasp suçlamasında da bulundu. Darp edildiği sırada telefonunun polisler tarafından kırıldığını ileri süren Ö.A., dükkandaki mallarına da ziyan verildiğini söyledi.

Ö.A. ayrıyeten, polislerin kendisini uyuşturucu ticareti yaptığı savıyla karaladığını, konutunun ve işyerinin arandığını da söz ederek, itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı gerekçesiyle de şikayetçi olduğunu belirtti.

EMNİYET: UYUŞTURUCU UNSUR SATIŞI YAPILDIĞI BİLGİSİ EDİNİLDİ

Görüntülerin gündeme gelmesinin üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise bir açıklama yayımladı.

Açıklamada şu tabirlere yer verildi:

Farklı tarihlerde Şile ilçesi Üsküdar Caddesi üzerindeki bir okul yakınında bulunan işyerinde uyuşturucu unsur satışı yapıldığı bilgisi edinilmiştir. Belirtilen iş yeri ile ilgili yapılan çalışmalarda, iş yeri sahibinin 09.06.2022 tarihinde saat 03.10 sıralarında iki kişi ile birlikte görülmesi üzerine, şahısların uyuşturucu unsur satışı yapıyor olabileceği değerlendirilmiştir.

Bunun üzerine taammüden yaralama, oto hırsızlığı vb. kabahatlerden olmak üzere 12 adet kabahat kaydı olan kuşkulu Ö.A’ya müdahale edildiği sırada, şüphelinin yere bir şeyler attığı görülmüş, yere atılan materyaller denetim edildiğinde, 3 modül halinde (1.25 ve 1.80 gram metamfetamin ve bir kesim 0.25 gram esrar maddesi) uyuşturucu husus olduğu tespit edilmiştir. Şahıs, uyuşturucu husus kullanımı ve satmak kabahatinden süreç yapılmak üzere yakalanacağı esnada, kuşkulu gruplarımıza tehdit ve hakarette bulunmuş, fiziki direnç göstermiştir. Direnç esnasında bir polis memuru kaşından yaralanmış (6 gün işgöremez raporu), kuşkulu şahıs gruplarımızca yakalanmıştır.

Şahsa, Savcı talimatına istinaden “Görevli Memura Mukavemet” ve “Uyuşturucu Husus Kullanmak” cürümlerinden süreç yapılmış, ayrıyeten şahsın vazifeli memurlardan şikâyetçi olması üzerine, savcı talimatı ile Jandarma tarafından vazifeli memurlar hakkında süreç başlatılmıştır. İhbara bahis olan işyerinin ruhsatsız olması sebebiyle iş yeri zabıta takımlarınca kapatılmıştır.”

SOYLU, ‘UYUŞTURUCU SATICISININ AYAĞINI KIRMAYA POLİS GÖREVLİDİR’ DEMİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 3 Ocak 2018 tarihindeki açıklamasında, “81 vilayetimizde 7 sefer okul etraflarında huzur uygulamaları yaptık. Okulun etrafında bir uyuşturucu satıcısını gördüğümüz vakit beni ne kadar kınarlarsa kınasınlar, ne kadar eleştirirlerse eleştirsinler o uyuşturucu satıcısının ayağını kırmaya polis görevlidir” demişti. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.