Eğitim Sen Amed şubelerinden KYK açıklaması: Kredi değil burs verilsin

Posted by

Semra Yansit

DİYARBAKIR – Eğitim-Sen Amed Şubeleri “KYK kredi faizleri silinsin, öğrencilere kredi değil burs verilsin” pankartıyla basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında konuşan Amed Eğitim Sen 1 Nolu Şube idaresinden Şehmus Tekin, son yıllarda iktidarın özelikle eğitim ve ekonomik alandaki yanlış siyasetleri sonucu yaşanan çoklu krizin toplumun tüm kesitlerini etkilediği üzere gençleri ve öğrencileri de derinden etkilediğini söyledi. Genç işsizliğinin %25’i aştığı, eğitim masraflarının çığ üzere büyüdüğü bir ortamda bin bir zahmetle yerleşilen yükseköğretim kurumlarında eğitimi sürdürmek dâhi lüks haline gelmiş duruma geldiğini belirten Tekin, öğrencilerin yaşadığı meseleleri anlattı.

‘FAİZ BORCU KABUL EDİLEMEZ’

Tekin basın açıklamasında şunları söyledi: “Sınırlı sayıda öğrenciye verilen burs ve kredi kullanan öğrenciler artık de yüksek faizli geri ödemeler ile bir şok daha yaşıyorlar. Yıllardır öğrencilerimizin barınma gereksinimini yeteri ölçüde karşılamayıp, gençlerimizi cemaat ve tarikat yurtlarına mahkûm eden Kredi Yurtlar Kurumu şimdide kredi geri ödemelerine yaptığı fahiş faiz oranları sonucu öğrencilerin mevcut borçlarının 2-3 kat artarak, 32 bin liralık borç 102 bin TL’ye, 41 bin TL kredi alan öğrencinin ise faiz eklenmiş borcunun geri ödemesi 152 bin TL’ye yükselmiş olması kabul edilemez.”

‘400 BİNİ AŞKIN ÖĞRENCİ İCRALIK’

Tekin devlet okullarında eğitimin fiyatsız olması gerektiğine vurgu yaparak şöyle devam etti: “Anayasa 42. Unsurda belirtildiği üzere eğitimin devlet okullarında fiyatsız olduğu açıktır. Anayasal hak olmasına karşın başta barınma hakkı olmak üzere giysi, beslenme, ulaşım üzere birçok kalemin ağır yükü yüzünden öğrenciler ya eğitim hayatını yarım bırakıyor ya da KYK kredileri ile borçlanarak eğitim ömürlerini sürdürmektedirler. Bu borçlar ise mezuniyet sonrası işe yerleşip yerleşmemesine bakılmaksızın yüklü bir faiz ile geri istenmektedir. İşsizlik ile birleşen bu durum ruhsal tahribat yaratmakta, gençlerimizi içinden çıkılmaz bir duruma getirmektedir. Şuan üniversitelerde okuyan 8 milyon gencimizden 1,5 milyondan fazlası ekonomik durumu uygun olmadığı için KYK kredisi ile eğitim hayatlarına devam etmektedir. Ülke genelinde 5.5 milyon gencimizin kredi borcu bulunduğu ve 400 bini aşkın gencimizin ise icralık olduğu, kendi yahut ailesinin meskenine haciz süreçleri yapıldığı bilinmektedir.”

‘BORÇ FAİZLERİ SİLİNSİN’

Tekin şöyle devam etti: “Buradan iktidara sesleniyoruz bu yanlıştan derhal vazgeçin! Yalnızca yandaş şirketlere, kamu garantili ihalelere ve kurumların gereksiz harcamalarına aktarılan bütçe kesilirse milyonlarca öğrenciye karşılıksız burs verilebilir. Ayrıyeten bu ekonomik krizde zati yetersiz olan burs ve kredilerin artırılarak öğrencilerin hayatlarını sürdürebilecekleri bir düzeye çekilmelidir. Kredi borcu bulunan 5 milyonu aşkın gencimizin borç faizleri silinerek geri ödemeler taksitlendirilerek işe yerleştikten en az bir sene sonra ve faizsiz bir formda düzenlenerek tahsil edilme yoluna gidilmelidir.”

‘3 KATI BİR FAİZ UYGULANIYOR’

Dicle Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu Jiyan Pehlivan ise, “26 bin 910 TL olan borcum 73 bin küsur olmuş. Çabucak çabucak 3 katı bir faiz uygulanıyor. Enflasyon farkları, memur artırımları TÜFE’ye nazaran planlanıyorken, öğrencilerin kredi borçları ÜFE’ye nazaran düzenleniyor. Devlet, kendi istediği üzere ÜFE yahut TÜFE’yi uyguluyor” dedi. (DUVAR)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.