CHP’li yöneticiler ‘SaBıKa Holding’ davasında hakim karşısına çıktı

Posted by

CHP vilayet ve ilçe yöneticileri tarafından, Sezgin Baran Korkmaz ve holdingiyle ilgili bilgilerin yer aldığı “SaBıKa Holding” başlıklı broşürlerin 15 Ekim 2021 tarihinde Beşiktaş ve Beyoğlu’nda dağıtılması üzerine 10 partili hakkında, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava başladı. Davanın bugünkü duruşması, mahkeme salonunun küçük olması nedeniyle İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapıldı. Mahkeme hâkimi beraat taleplerini reddetti, dava 20 Ocak’a ertelendi

Duruşmaya, sanıklardan CHP İstanbul Vilayet Sekreteri Oğuz Kemal Yakar, İstanbul Vilayet Lider Yardımcısı Mert Bahçetepe, Beşiktaş İlçe Lideri Beğenilen Fil ve çok sayıda avukat katıldı. Hâkim Bağış ile Korkmaz Karaca’nın avukatları da müşteki sıfatıyla duruşmada hazır bulundu. CHP Küme Lider Vekili Engin Altay, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve ilçe liderleri da duruşmada izleyici olarak yer aldı.

‘KAFTANCIOĞLU DA YARGILANMIŞTI, BERAAT TALEP EDİYORUZ’

ANKA’nın haberine göre mahkemede, iddianameye karşı birinci savunmayı, tüm sanıkların avukatı Doğuşcan Aydın Aygün yaptı. Aydın, “Aynı suçlamayla İstanbul Vilayet Başkanı’mız Canan Kaftancıoğlu’na da dava açılmıştı. Canan Kaftancıoğlu’na, İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın birinci celsesinde beraat kararı verilmiştir. Tüm sanıklar hakkında derhal beraat kararı verilmesini talep ediyoruz” dedi.

CHP Beşiktaş İlçe Lideri Beğenilen Fil, mahkemedeki savunmasında şunları söyledi:

“Genel merkezimin tarafından hazırlanan kelam konusu broşürler, siyasi çalışma emeliyle hazırlanmış ve ben de bu siyasi çalışma kapsamında parti misyonumu yaptım. Bir an evvel beraatımı talep ediyorum. Ana muhalefet partisinde ilçe yöneticisiyim. AİHM kararına nazaran, bir muhalefet partisine üye olan siyasetçinin söz özgürlüğü geniş kapsamda değerlendirilmelidir. Bahse mevzu bildiriyi ben hazırlamadım, bu bildiriyi dağıtırken kimseye hakaret etmedim, kimseyi aşağılamadım. Tersine, kamuda infial yaratmış bir olayda, kamu faydası gözettim. Bu yargılama, söz özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Beraatımı talep ediyorum.”

‘BROŞÜRÜ DAĞITTIĞIMIZ İÇİN YARGILANIYORUZ’

CHP İstanbul Vilayet Lider Yardımcısı Mert Bahçetepe ise savunma yaparken söyle konuştu:

“Daha evvel basında yer almış bilgilerle hazırlanmış bir broşürü dağıttığımız için bugün yargılanıyoruz. Kelam konusu broşürde yer alan bilgi ve tezler ile ilgili bir soruşturma ise ne yazık ki açılmadı. Halkımıza karşı sorumluyuz. Geri adım atmayacağız.”

CHP İstanbul Vilayet Sekreteri Oğuz Kemal Yakar da “Yargılamaya mevzu faaliyetimiz siyasi çalışma kapsamındadır. Bir siyasi çalışma nedeniyle iddianamedeki sözler kullanılarak bir kabahat çıkarmak komik” diyerek yazılı savunmasını mahkemeye verdi.

SANIKLARIN DERHAL BERAATLARI TALEP EDİLDİ

Duruşmaya katılan sanıkların savunmalarının akabinde beyanda bulunan sanık avukatları, müvekkillerine yöneltilen suçlamanın ögelerinin oluşmadığını, dağıtılan broşürlerin de kimseye hakaret içermediğini ve broşür dağıtımının siyasi parti misyonu çerçevesinde yapıldığını belirterek tüm sanıkların derhal beraatlarını istediler.

Duruşmada, Hâkim Bağış ile Korkmaz Karaca’nın avukatları kelam alarak, şikâyetlerinin devam ettiğini ve davaya katılma taleplerinin olduğunu belirtti.

Mahkeme, katılma taleplerinin tüm sanıkların savunması alındıktan sonra kıymetlendirilmesine karar verdi.

Mahkeme hâkimi, avukatların tüm sanıklar hakkında derhal beraat kararı verilmesi taleplerini reddetti. Dava, öbür sanıkların da savunmalarının alınması için 20 Ocak 2023 tarihine ertelendi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.