Bolu’da içme suyundan zehirlenen köyde ‘kimyasal atık’ tezi

Posted by

Ahin Aslan

BOLU – Bolu merkeze bağlı Yuva Köyü’nde, Kurban Bayramı’ndan bu yana içme suyundan zehirlendiği öne sürülen 141 kişi ateş, ishal, karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye başvurdu. Hastalardan 49 yaşındaki Eyüp Ertem hayatını kaybetti, 135 kişi taburcu edildi, 5 kişinin ise tedavisi devam ediyor.

Aralarında çocukların da bulunduğu zehirlenme olaylarının kimilerinde hemolitik üremik sendrom (HÜS) hastalığı tespit edildi. Takımlar inceleme için su deposu, şebeke suyu ve besinlerden numune aldı.

Köydeki tüm şebeke suyu sınırlarının boruları değiştirildi, su depoları da büsbütün temizlendi. Yapılan temizleme çalışmalarının akabinde köye şebeke suyu verilmeye başlandı lakin içme suyu gereksinimi, önlem hedefiyle dışarıdan getirilen sularla sağlanıyor.

Alınan numunelerin incelenmesi sonucu suda mikroba rastlandı. Lakin mikroba neden olan etkenler ve mikrobun tipiyle ilgili şimdi açıklama yapılmadı.

Olayla ilgili Bolu Valiliği tarafından idari ve Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca isimli soruşturma, İçişleri Bakanlığı tarafından derinleştirilerek müfettiş görevlendirildi. Müfettiş incelemesinin raporu sonucunda soruşturma kapsamı Bolu Valiliği’nce genişletildi.

AĞIR TONAJLI ARAÇ GEÇİSİ SIRASINDA PATLADI

İddiaya nazaran zehirlenme olaylarının ortaya çıkmasından yaklaşık bir hafta evvel Beypiliç Fabrikası ve Bolu Çimento Fabrikası’nın kimyasal atıklarını taşıyan ağır tonajlı bir aracın geçişi sırasında, köyün içme suyunun karşılandığı şebeke suyu borusu patladı.

KIRILAN BORU MOLOZLARLA KAPATILDI

Bolu Çimento Fabrikası’nın karşısından bulunan ve kimyasal atık taşıyan araçların temizlendiği araç yıkama işletmesinde çalışan şahıslar ve Yuva Köyü muhtarının, kırılan boruyu kendi imkanları ile onararak üzerini molozlarla kapattığı ve yetkililere haber vermediği öne sürüldü.

Öte yandan tamir yapılana kadar patlayan boruya yıkanan araçların suyunun karıştığı sav edildi.

TOPRAK VE SUDAN NUMUNE ALINDI

Bolu Cumhuriyet Savcısı’nın, 16 Eylül 2022 tarihinde borunun patladığı bölgeye gelerek Vilayet Özel Yönetimi’ne ilişkin bir kepçe ile molozları kaldırttığı, bölgede yaptığı incelemeler sonucu toprak ve su numuneleri aldığı sav edildi.

ARAÇ YIKAMA YERİ RUHSATSIZ

Bu ortada kimyasal atık taşıyan araçların temizliğinin yapıldığı araç yıkama yerinin, Bolu Belediyesi mücavir alanında yer aldığı, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olduğu ve burada araçların dere suyuyla temizlendiği öne sürüldü. Argümanlar ortasında Bolu Çimento Fabrikası’nın öbür fabrikaların atıklarını bünyesinde imha ettiği, atıkları taşıyan araçlarında tekrar araç yıkama işletmesi tarafından temizlendiği yer alıyor.

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Geçtiğimiz günlerde köylülerle yapılan görüşmelerde Kurban Bayramı’ndan birkaç gün evvel açıklanmayan bir nedenle köyde su kesintisi yapıldığı söylenirken Bolu Cumhuriyet Başsavcısı’nın 19 Eylül Pazartesi günü bahse ait basın açıklaması yapması bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.