Binlerce insanı göz göre kısırlaştırdılar! Karanlık tarih su yüzüne çıkıyor

Amerika’nın tarihinde yaşanan karanlık olaylar, su yüzüne çıkmaya devam ediyor. Virginia ve Kuzey Carolina’nın ardından yaşları 13’e kadar varan “kısırlaştırma mağdurlarına” tazminat ödeyen eyaletler arasına Kaliforniya da katılacak.

20 BİNDEN FAZLA KİŞİ KISIRLAŞTIRILDI

Kalifornia’da zorla kısırlaştırma uygulamaları 1909’lara kadar giderken, resmi rakamlarda 20 binden fazla kişinin kısırlaştırıldığına işaret ediliyor.

CEZAEVİNDE ZORLA KISIRLAŞTIRILDILAR

Karar kapsamında, cezaevlerinde zorla kısırlaştırılan mahkumlara da tazminat ödeneceği kaydedilirken, ABD’li insan hakları aktivistleri, tazminattan kısırlaştırma mağdurlarından hayatta olan yaklaşık 600 kişinin yararlanabileceğini belirtiyor.

ÖJENİK HAREKETİ

Eyalette 2014’te çıkan yasaya göre, cezaevlerinde doğum kontrol amacıyla kısırlaştırma uygulamaları yasaklanırken; “zorunlu sağlık gerekçeleriyle” kısırlaştırmaya devam edilmişti. Öjenik Hareketi (eugenics movement) 1930’lu yıllarda zirve yaparken; taraftarları, zihinsel hastalıkları, fiziksel engelleri ve diğer istenmeyen özellikleri olan kişileri kısırlaştırmayla daha üstün bir insan ırkını elde edilebileceğine inanıyordu.

Binlerce insanı göz göre kısırlaştırdılar! Karanlık tarih su yüzüne çıkıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir