Beyaz Saray’dan 3’lü tepeye birinci reaksiyon… Joe Biden’dan Lider Erdoğan’a teşekkür

Posted by

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Yöneticisi John Kirby, günlük basın toplantısında ABD’nin dış siyasetini kıymetlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“GÖRÜŞMELERE EHEMMİYET VERİYORUZ”

Türkiye, İran ve Rusya ortasında bugün İran’da yapılan görüşmelerin sorulması üzerine Kirby, “Bu toplantı hakkında yorumu bu ülkelere bırakıyorum. Ajandada ne vardı bilmiyorum. Türkiye, Rusya ve Ukrayna ortasında tahıl ihracatına yönelik devam eden görüşmelere ehemmiyet veriyoruz.” ifadesini kullandı.

BIDEN’DAN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Kirby, Ukrayna tahılının milletlerarası pazarlara ulaştırılmasıyla ilgili görüşmelerin sonuç vermesi konusunda umutlu olduklarını belirterek, “Tabii ki Sayın Erdoğan’ın liderliğini memnuniyetle karşılıyoruz. Lider (Joe Biden) da bu hususta kendisine teşekkür etti. Erdoğan, tahılın çıkarılması için müzakere edilmiş bir sonuç için çalışıyor.” diye konuştu.

“UKRAYNA DA TARAF OLMALI”

Rusya’nın istediği vakit Ukrayna tahılına yönelik ambargosunu bitirebileceğini kaydeden Kirby, bu mevzuda yapılacak müzakerelerde Ukrayna’nın da taraf olması gerektiğini vurguladı.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.