Bakan Varank: Türk uzay yolcusu için 150 kişi başvurusunu tamamladı

Bakan Mustafa Varank, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) düzenlenen ‘Sanayinin Önderleri Programı’nın tanıtım toplantısında konuştu.

Bakan Varank, TOBB Sanayi Veritabanı dataları temel alınarak yapılan Endüstrinin Önderleri çalışmasında, 90 binden fazla üreticinin 4 bin farklı eserine dair üretim kapasitelerinin incelendiğini kaydetti. Varank, “2020 ve 2021 yılı dataları kıyaslanarak üretim kapasitesi artan eserler ve kesimler belirlendi. Devamında da vilayetlerin üretim kapasiteleri tespit edilip karşılaştırıldı. Hepimizi heyecanlandıran bu tablo, endüstrimizin 2021 yılında üretim ve ihracatta kırdığı rekorların da bir teyidi aslında” dedi.

‘UZAY EKOSİSTEMİ OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ’

Bakan Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu Projesini resmi olarak başlattığını belirterek, “Bu proje, geçen yıl Türkiye Uzay Ajansı uyumunda devreye aldığımız ve 10 kritik amaçtan oluşan Ulusal Uzay Programımızın kıymetli bir evresini oluşturuyor. Projeyle, seçilecek bir Türk vatandaşını, 2023 yılında, bilimsel faaliyetler yürütmek üzere 10 günlüğüne milletlerarası uzay istasyonuna göndereceğiz. Yaklaşık 15 yıl evvel dünya yörüngesine yerleştirilen bu istasyon insanlık tarihinin en kıymetli yapısı olarak bedellendiriliyor. Bugüne kadar istasyonu 20 farklı ülkeden birden fazla bilim insanı 258 kişi ziyaret etti. Ve burada biyoteknolojiden gereç bilimine, insan araştırmalarından uzay bilimlerine kadar çeşitli alanlarda 3 binden fazla deney yapıldı. Göndereceğimiz bu kişi de kendisinin ya da Türkiye’deki başka bilim insanlarının bilimsel test ve deneylerini istasyondaki yerçekimsiz uzay ortamında gerçekleştirecek. Bu itibarlı misyon sayesinde Türkiye, uzaya vatandaşını gönderen ender ülkeler ortasında yer alacak. Biz aslında Ulusal Uzay Programıyla ülkemizde uzman bir uzay ekosistemi oluşturmayı hedefliyoruz. Zira fakat bu formda kazanımlarımızı daima artırılabilir ve başka alanlara aktarabiliriz. Bugüne kadar gökyüzü müşahede altyapıları, haberleşme ve yer müşahede uyduları ile uzay alanında çok kıymetli kabiliyetler edindik. İşte uzay yolcusu ve bilim misyonu projesiyle de önemli bir çarpan tesiri oluşturacak ve sahip olduğumuz bu yerli ve ulusal kabiliyetleri beşerli uzay misyonlarına aktaracağız” diye konuştu.


‘2,7 MİLYON KİŞİ SAYFAYI ZİYARET ETTİ’

Bakan Varank, uzaya gönderilecek kişinin nasıl belirleneceğine ait, “Başvuru, kıymetlendirme ve eğitim süreçleri büsbütün bilimsel temellere dayalı olarak yürüyecek. Müracaatları kabul etmek ve adayları süreç hakkında bilgilendirmek üzere bir internet sayfası oluşturduk; ‘uzaya.gov.tr’ 23 Haziran 2022 saat 20.23’e kadar bu adresten müracaatları kabul edeceğiz. Dün Cumhurbaşkanımız projeyi duyurduktan şu ana kadar sayfayı 2,7 milyon kişi ziyaret etti. 27 bin kişi de kayıt sayfasına giriş yaptı. Şu anda bütün koşulları sağlayan ve başvurusunu tamamlayan kişi sayısı da 150. Ancak alışılmış bu şiddetli bir misyon olacak. O nedenle yalnızca muhakkak kaideleri sağlayan vatandaşlarımızın başvurusu kabul edilecek. Mesela, başvurmak için 45 yaşından küçük olmak gerekiyor. Mühendislik, tıp, fen bilimleri, temel bilimler, fen bilimleri ve temel bilimler eğitimi alanlarında lisans derecesine sahip olanlar başvurabilecek. Çok güzel derecede İngilizce bilmek bir başka kıymetli kriter” dedi.

‘HEP UZUNLUKTAN KAYBEDEN BEN, ARTIK YAŞTAN ELENİYORUM’

Bakan Varank, adayların fizikî özelliklerinin de dikkate alınacağını belirterek, “Adayların 149,5 ila 190,5 santimetre ortasında uzunluk uzunluğuna ve 43 ila 110 kilogram yüke sahip olması gerekiyor. Bunun yanında görme, protez kullanma, tansiyon, ruhsal durum ve hudut sistemi rahatsızlıkları üzere genel sıhhat durumuyla ilgili de birçok kriter mevcut. Uzay işlerine ilgi duyan bir kardeşiniz olarak şunu belirtmek istiyorum; ben şayet kaideleri sağlasaydım çok önemli olarak başvurmayı düşünürdüm. İnanması güç olabilir; lakin bugüne kadar daima uzunluktan kaybeden ben, sırf yaş kriterinden ötürü eleniyorum. Ben eminim ki gençlerimiz başta olmak üzere birçok vatandaşımız da benim üzere uzaya özel bir ilgi duyuyor. O nedenle koşulları sağlayan herkesi uzay seyahati için başvurmaya davet ediyorum” tabirini kullandı.

‘BU DAHA BAŞLANGIÇ’

Bakan Varank, seçilecek bireylere eğitim verileceğini kaydederek, “Tüm bu etaplardan sonra 2 Türk vatandaşı seçilerek uzay seyahati için gerekli eğitimleri Türkiye’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde alacaklar. Eğitimlerinin sonunda bu 2 adaydan biri, üstlendikleri tarihi vazife için 2023 yılında bilim elçisi olarak memleketler arası uzay istasyonuna gönderilecek. Ben şimdiden gelecekteki ulusal kahramanlarımıza muvaffakiyetler diliyorum. Bu büyük adımın ülkemize, milletimize, bilhassa de gençlerimize iyi olmasını diliyorum. Olağan uzay serüvenimiz burada bitmeyecek. Bu daha başlangıç. Ulusal uzay programımızdaki öteki amaçlar noktasında da çalışmalarımız tüm süratiyle sürüyor. Aya ulaşmaktan uzay ekosistemi oluşturmaya, kalıcı memleketler arası birliktelikler kurmaktan insan kaynağı geliştirmeye geniş bir yelpazedeki başlıklarda adım adım ilerliyoruz. Bunlarla ilgili gelişmeleri de önümüzdeki periyotta sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

‘TOBB DATA TABANINI KULLANMAYA DAVET EDİYORUM’

TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu da programın sanayi kapasite raporları dataları baz alınarak hazırlandığına işaret ederek, “Sanayi kapasite raporlarımızla, sanayicilerimizin makine parklarını, istihdam bilgilerini, üretim ve tüketimlerini kayıt altına alıyoruz. Bu bilgilere nazaran, sanayi tesislerinin üretim kapasitelerini, her vilayet bazında hesaplıyoruz. Ben bu vesileyle, tedarikçi arayan ya da rastgele bir esere muhtaçlık duyan tüm işletmeleri, TOBB Sanayi Bilgi tabanını kullanmaya davet ediyorum. İşte bu data tabanından derlediğimiz datalarla, ülkemizde bir birincisi gerçekleştirdik. Pek ayrıntılı bir çalışma yaptık. 4 bin sanayi eserini tek tek tahlil ettik. Hangi vilayette, hangi dallar öne çıkıyor, bunun tespitini yaptık. Hangi dallar, hangi vilayetlerde kümeleniyor, bunu bulduk. Bu bilgiler kıymetli, çünkü komşunun yaptığının birebirini yapma dönemi bitmeli. Ne yazık ki bu kusurlu bakış, pek çok potansiyel yatırımcıda hala mevcut. Halbuki komşunun yaptığını motamot taklit edince, kapasite fazlası ortaya çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.