Altılı masada İstanbul Sözleşmesi krizi! Saadet Partisi’nden Haber 7’ye açıklama

  • HABER 7 – ÖZEL

Türkiye seçimlerine iki ay kala altılı masa bileşeninde İstanbul Sözleşmesi yeni bir krize kapı araladı. İYİ Parti ve CHP’den üst düzey isimlerin ‘Geri döneceğiz. Çünkü İstanbul Sözleşmesi yaşatır‘ şeklindeki çıkışlarına geçtiğimiz günlerde Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce eleştirel bir üslupla dahil olmuş, ‘Bunlar Ali Cengiz oyunları‘ yorumunda bulunmuştu.

Genel Başkan İnce, katıldığı bir televizyon programında altılı masanın İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik benimsediği tutumu “Temel Karamollaoğlu’nu mutlu etmek için ‘Bak arkadaş şöyle bir formül bulalım, biz konuşalım ama yazmayalım. Sen tabanına yazılmadı dersin biz de söyledik deriz.’ Bunlar Ali Cengiz oyunları!” sözleriyle anlatmıştı.

Haber 7’ye konuşan Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, altı partinin imza attığı Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde İstanbul Sözleşmesi’ne değinilmediğini belirtirken, milletin aleyhine olacak noktalarda ‘engelleyici düstur’ takınacaklarını vurguladı. İşte, SP Sözcüsü Aydın’ın açıklamaları:

“MUTABAKAT METNİNDE BİR CÜMLE YOK”

CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, GP, Deva Partisi ve DP’nin imzacı olduğu Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde ‘İstanbul Sözleşmesi’ ibaresinin olmadığını belirten Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, Haber 7’ye yaptığı özel açıklamalara şu sözlerle başladı:

“İstanbul Sözleşmesi son iki üç yıldır Türkiye’nin gündemindedir. Bir, İstanbul Sözleşmesi AK Parti iktidarının getirdiği bir sözleşmedir. İki, 6284 sayılı kanun yürürlüktedir. Üç, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiştir. Dört, Millet İttifakı bileşeni, Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde İstanbul Sözleşmesi’ne ait bir cümle kullanmamıştır.”

“ENGEL” VURGUSU

SP Sözcüsü Aydın, partisinin milletin lehine olmayacak hamlelerde ‘engelleyici’ düstur takınacaklarını belirterek, masanın ortak sözleşmelerle birbirine kenetlendiğini kaydetti:

Bizi birbirimize karşı bağlayan ortak sözleşmelerimizdir. Üzerine mutabık kaldığımız maddelerdir. Bunun dışında bir kısım meseleler tabi olarak konuşulur, tartışılır… Bizim gücümüz, razı olmadığımız, hoşnut kalmadığımız, milletin lehine olmadığını düşündüğümüz meselelere engel olmaya yöneliktir. Uzlaşabildiklerimizi uzlaşırız ama İstanbul Sözleşmesi bizim Ortak Politikalar Mutabakat Metnimizde yoktur!

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİLMECESİ

Hafta başında Saadet Partisi Genel Merkezi’nde adaylığı ilan edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle partinin genel merkezinde çalışan kadınlarla bir araya gelmiş ve söz konusu sözleşme hakkında: “İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlüğe koyacağız. Dolayısıyla 8 Mart, sizin açınızdan da bizim açımızdan da daha anlamlı bir tarih olacak” diye konuşmuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye’nin çekildiği sözleşmeye yönelik: “Biz 85 milyon el ele, İstanbul Sözleşmesi’ni imzalamaya geliyoruz” ifadelerini kullanmış, Akşener’in yardımcısı Ümit Özlale ise, Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nin lansmanında: “Bütün uluslararası sözleşmelere geri dönüyoruz. Çünkü biliyoruz ki ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır” demişti.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*