Ahmet Davutoğlu: Türkiye’yi 6 genel lider yönetecek

2023 seçimlerine siyasi partilerin hazırlıkları devam ediyor…

Seçimler için;  CHP ,İyi Parti ve Saadet Partisi, Millet İttifakı’nın genişletilmesi için Demokrat, DEVA, ve Gelecek Partisi önderleriyle birlikte hareket etme kararı aldı.

6’lı masa etrafından toplanan önderler ortasında güç hengameleri yaşanırken mevzuyla ilgili Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu’ndan açıklama geldi.

Seçimlerin kazanılması halinde koalisyon hükümeti mantığıyla hareket edileceğini vurgulayan Davutoğlu, Türkiye’yi 6 kişi yöneteceğini belirtip şu sözleri kullandı;

“Sistemimiz olacak”

“Biz sitem kuracağız yeni cumhurbaşkanı ya 6 başkandan biri olur ya dışarıdan biri olur, bu prensipler üzerinde onun taahhüdünü isteriz ve cumhurbaşkanı prensipler üzerinden bir garantör olur.

“6 liderin ortak iradesi…”

Aday ilan edildikten sonra o aday tek başına hareket edecekse ortak bir aday çıkarmanın ne manası var? Biz o masadayken yalnızca bir aday belirlenmeyecek önümüzdeki devir Türkiye’nin bahtı belirlenecekse o yazgıda kelam sahibi oluruz. Bunun önündeki hiçbir kısıtlamayı kabul etmeyiz. Ortak aday kim olursa olsun Türkiye’yi 6 genel liderin ortak iradesi yönetecektir bunun için gerekli yasal düzenlemeler yapılacaktır.

“Cumhurbaşkanı kim olursa olsun…”

Düzenek kurulmadan isim belirlenmesine müsaade vermeyiz. Olacak olan evvelden isim tartışmak değil, bundan sonra seçilecek cumhurbaşkanı kim olursa olsun bu unsurlara sadık kalacağını temin edecek bir sistem kuracağız”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.