ABD Hazine Bakanı, Rus petrolüne tavan fiyat konusunda optimist

Posted by

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasının hayata geçirilmesi konusunda kaydedilen kıymetli ilerlemeye ait optimist olduğunu tabir etti.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Hazine Bakanı Janet Yellen’ın İngiltere Maliye Bakanı Nadhim Zahawi ile görüştüğü bildirildi. Yellen, kelam konusu görüşmede, ABD ve İngiltere’nin bir dizi ortak global gaye ve öncelik çerçevesinde yakın bir formda çalıştığını aktardı.

Bunlardan en öne çıkanın Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına karşı verilen ortak reaksiyon olduğuna işaret eden Yellen, İngiltere’nin G7’nin Rus petrolüne tavan fiyat getirme çalışmalarında kilit bir müttefik olduğunu aktardı.

Yellen, “Tavan fiyat uygulamasını hayata geçirmek için gruplarımız ve tüm G7’nin kaydettiği kıymetli ilerleme konusunda hakikaten optimistim.” değerlendirmesinde bulundu.

Tavan fiyat uygulamasının 2 temel amaca katkı sunacağına dikkati çeken Yellen, birinci olarak Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in savaşı sürdürmeye devam etmek için gereksinim duyduğu geliri azaltacağını lisana getirdi.

Yellen, uygulamanın katkı sunacağı öbür maksadın ise global pazar için emniyetli petrol arzının sürdürülmesi ve güç fiyatları üzerinde aşağı taraflı baskının oluşturulması olduğunu kaydetti.

‘TAVAN FİYAT ENFLASYON İÇİN ÖNEMLİ’

Rusya’nın başlattığı savaşın global olarak güç fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu belirten Yellen, “Bence tavan fiyat, global piyasalara daha düşük fiyatlarla istikrarlı bir petrol akışı sağlayarak enflasyonla çaba etmek için sahip olduğumuz en güçlü araçlardan biri” sözünü kullandı.

Yellen, Rus petrol üretiminin birçoklarının durdurulması halinde, bir fiyat tavanı olmadan global güç fiyatlarında büyük bir artış tehdidiyle karşı karşıya olunduğunu kaydetti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Yöneticisi John Kirby de, G7 maliye bakanlarının cuma günü bir ortaya gelerek, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını görüşeceklerini duyurmuştu. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.