200 fabrika yatırımı için geri sayım başladı: 30 bin bireye iş kapısı açılacak

Türkiye’nin değerli üretim, ihracat, istihdam merkezi olması planlanan Marmara OSB’de, inovatif ve etrafa hassas fabrikaların temelleri yılın ikinci yarısından itibaren atılacak.

Yaklaşık 36 kamu kurum ve kuruluşlardan görüş alınarak alanı belirlenen 221 hektarlık Marmara OSB’de, yüksek teknoloji odaklı üretimler yapılacak.

Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas OSB İdare Konseyi Lideri Sadettin Çay, AA muhabirine, bölgenin, 1915 Çanakkale Köprüsü, Bandırma Limanı, süratli tren çizgisi, İstanbul-İzmir otoyolunun çıkış noktası olmasıyla kıymet kazandığını söyledi.

Kurulacak fabrikaların havaya, toprağa ve suya rastgele atık çıkartmayacağını vurgulayan Çay, şunları kaydetti:

“Uydu teknolojisiyle ilgili milletlerarası meşhur bir kuruluşun iştirakini yapan firmamız burada olacak, güç bölümü, otomotiv, havacılık, savunma endüstrisi, elektrikli araç teknolojileri ve biyomedikal alanlarında çok yakında yatırımları göreceğiz. Buradaki 200 civarı fabrikanın tamamından, 200 hanenin bulunduğu bir mahalle kadar atık çıkacak. Kimya, deri, ağır metal üzere fabrikalar OSB’mizde bulunmayacak. Pek çok teknolojik eseri burada göreceğiz.”

Temmuz ayından itibaren bölgede fabrika temellerinin atılacağını belirten Çay, “Buranın iki temel ideolojisi var, birisi inovatif olması oburu de canlı hayatına hassaslığı. Biz burada bu havayı teneffüs ediyoruz, bu toprakta yaşıyoruz ve burada hayatımızı idame ettiriyoruz. Çocuklarımızı burada büyütüyoruz. Bu hassasiyetle burayı organize ediyoruz. Üniversitelerimizin etraf fakültelerinin hocalarıyla OSB’mizin her evresinde kendileriyle görüşerek, raporlar alarak, danışmanlıklarından istifade ederek çalışmalarımızı yürütüyoruz.” diye konuştu.

“YAKLAŞIK 2 MİLYAR DOLARLIK YILLIK İHRACAT OLACAK”

Çay, OSB’nin yüzde 90’lık kısmında kamulaştırmanın bittiğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

“Şu an prestijiyle yüzde 96 oranında doluluk kelam konusu. Yerli ve yabancı 160 yatırımcımız, teknoloji odaklı yatırımlarıyla fabrikalarının temellerini atmaya başlamamızı bekliyorlar. 2023 yılına geldiğimizde Türkiye’nin ihracatına değerli bir katkı sağlayacağız. Birinci etapta 10 bin kişi, daha sonra da 30 bin kişilik bir istihdam katkısı vermiş olacağız. Şu anki üyelerimizin ihracat potansiyeli ve buraya getirecekleri yatırımların bitmesiyle yaklaşık 2 milyar dolarlık yıllık ihracat olacak. Bu da zati bölgenin çok ağır formda teknoloji odaklı bir ihracat üssü olmasını gerektiriyor.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.