1 trilyon dolar piyasadan silindi

Tahlil şirketi Coinmarketcap’in datalarına nazaran, nisan başında 2.1 trilyon doları aşan kripto para piyasasının toplam kıymeti 1.2 trilyon dolar düzeylerine geriledi.

Yapısı gereği ortaya çıktığı günden bu yana birçok defa sert iniş ve çıkışın yaşandığı kripto para piyasası, enflasyondaki artış ve bu paralelde oluşan yüksek faiz ortamı ile kasım ayından bu yana ağır darbe aldı. Yüksek enflasyonist ortamda riskli varlıklardan kaçışın ivme kazanmasıyla başlayan düşüşe, Luna’da son yaşananlar da eklenince; güvenilirliğin sorgulandığı piyasada Bitcoin ve Ethereum üst üste 7’nci haftayı da kayıpla tamamladı. Bu gelişmelerle tahlil şirketi Coinmarketcap’in datalarına nazaran, nisan başında 2.1 trilyon doları aşan kripto para piyasasının toplam pahası 1.2 trilyon dolar düzeylerine geriledi. Bitcoin 558.6 milyar dolarla en yüksek piyasa kıymetine sahip kripto varlık olurken, ikinci sırada 237.6 milyar dolarla Ethereum geliyor.

44.500 DOLAR ERİME

Geçen yılın kasım ayında 69 bin doları aşarak rekor kıran Bitcoin’in fiyatı, bu ay piyasada oluşan istikrarsızlık ortamı ile 24 bin 500 dolara kadar gerileyerek 1.5 yılın en taban düzeyini gördü. 29 bin 100 dolar düzeylerinde dengelenen Bitcoin’de 7 haftalık kayıp yüzde 40’a dayandı.

Ethereum’un fiyatı 7 haftada yarı yarıya azaldı

Kripto paralar ortasında en yüksek ikinci piyasa kıymetine sahip Ethereum’un fiyatı da geçen yılın kasım ayında 4 bin 870 dolarla tepeyi görmüş, o tarihten sonra düşüş trendine girmişti. Sabit coinlerdeki düşüşün sıçramasıyla nisan başında bulunduğu 3 bin 590 dolar düzeylerinden 1.925 dolara kadar gerileyen Ethereum’un fiyatı, art geriye 7. haftayı da kayıpla kapatarak 1.960 dolar düzeyinde dengelendi. Ethereum’da kelam konusu 7 haftanın kaybı yüzde 45 oldu.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.